Jak przygotować się do wywiadu z dziennikarzem?

Wywiady z dziennikarzami są bardzo istotne z punktu widzenia budowania marki osobistej oraz wizerunku firmy. Dlatego niezależnie od tego, czy już na samą myśl o udzieleniu wywiadu oblewa Cię zimny pot, czy też skaczesz z radości, warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się do tego wydarzenia. Dzięki temu z pewnością lepiej wykorzystasz otrzymaną szansę. Jak przygotować się do wywiadu z dziennikarzem? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które Ci pomogą! 

Dowiedz się więcej o szczegółach rozmowy

Aby dobrze przygotować się merytorycznie do wywiadu, musisz wiedzieć, czego będzie dotyczył.  Im więcej konkretów, a mniej ogólników, tym lepiej. Istotny jest też czas trwania rozmowy. Innego przygotowania wymaga godzinny wywiad, a innego podzielenie się trzyzdaniową opinią. Warto też zrobić mały research na temat dziennikarza, sprawdzić jak zachowuje się podczas wywiadów z innymi, jaki ma sposób mówienia i zadawania pytań. Będziesz wiedzieć, czego się spodziewać.

 

Traktuj wywiad jak rozmowę

Wypadniesz wtedy bardziej naturalnie, a odbiorcy to docenią. Nie przychodź zatem do studia ze stosem kartek i notatek, dziennikarz i tak nie pozwoli Ci ich czytać jak przemowy. Możesz natomiast spisać sobie w formie krótkich haseł najważniejsze zagadnienia, które chcesz poruszyć. W ten sposób nie pominiesz żadnych istotnych dla Ciebie kwestii.
Unikaj też używania branżowego żargonu, staraj się mówić prostym językiem, tak by jak najwięcej odbiorców zrozumiało Twój przekaz. 

Pamiętaj też, że dziennikarz jest po Twojej stronie. Dla dobra swojego programu będzie chciał byś wypadła/wypadł jak najlepiej.

 

Buduj markę osobistą

Umieść informacje o wywiadzie w swoich social mediach – poinformuj o dacie i godzinie, podziel się linkiem. Nawet jeśli Twoi odbiorcy go nie zobaczą/usłyszą, to informacja, że jesteś zapraszany przez media do wyrażania swej opinii na pewno zapadnie im w pamięć.

 

Jak przygotować się do wywiadu z dziennikarzem, biorąc pod uwagę specyfikę i możliwości konkretnych mediów? 

 

WYWIAD ONLINE

Zadbaj o estetykę

Dopilnuj, by Twoja twarz nie świeciła się od nadmiaru sebum – warto użyć pudru matującego, ale jeśli nie masz go pod ręką to zwykłe chusteczki higieniczne też załatwią sprawę.

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie ustawienie kamery. Umieść obiektyw tak, by znajdował się lekko powyżej poziomu Twojego wzroku. Sprawi to wrażenie patrzenia sobie w oczy i partnerskiej rozmowy. Nie będziesz potrzebować drogich statywów, ani innych specjalistycznych sprzętów – wystarczy kilka książek lub pudełka. Zadbaj też o czystość samego obiektywu.

Odpowiednie światło również korzystnie wpłynie na walory estetyczne. W dzień możesz posiłkować się światłem słonecznym, a wieczorem wykorzystać jasną stronę internetową lub białe tło ekranu monitora do doświetlenia swojej twarzy.

 

Stwórz odpowiednie tło

Schludne, nierozpraszające rozmówcy tło to kolejny istotny element w udzielaniu wywiadów online. To świetnie, gdy tło będzie nawiązywało do tematu rozmowy (np. regał z książkami), jeśli jednak nie masz takiej możliwości, sprawdzonym rozwiązaniem będzie jednolita kolorystycznie ściana.
Pamiętaj, aby dobierając ubiór, wziąć pod uwagę swoje tło. Złym pomysłem będzie zakładanie białej bluzki, jeżeli za nami będzie znajdować się biała ściana. Najlepiej dobierz kolory na zasadzie kontrastu.

 

Wyeliminuj niechciane czynniki zewnętrzne

Na czas wywiadu zapewnij sobie możliwie jak najbardziej ciche i spokojne otoczenie. Pamiętaj o wyciszeniu telefonu, czy zamknięciu okna, które wygląda na hałaśliwą ulicę. Jeśli jednak podczas rozmowy zdarzy się, że ktoś lub coś zakłóci Twoją rozmowę – w porządku, nie nad wszystkim mamy przecież kontrolę. Zachowaj zimną krew i postaraj się znów zapewnić odpowiednie otoczenie.

 

Zrób test

Przeprowadź próbę jak prezentujesz się w obiektywie, ustaw odpowiedni kadr, sprawdź, czy Twój mikrofon jest sprawny i będzie Cię dobrze słychać. Jeśli bardzo stresujesz się rozmową, spróbuj powiedzieć parę słów do siebie, aby oswoić się z sytuacją i czuć się swobodniej podczas właściwego spotkania.

Jeśli oprogramowanie, z którego będziesz korzystać jest dla Ciebie nowe, warto lepiej je poznać przed rozmową. Dowiedz się, w jaki sposób udostępnić swój ekran, czy załączyć linki.

*Inspiracją do tego fragmentu było  video.

 

WYWIAD W TELEWIZJI

Przygotuj się stosownie do okoliczności 

Dowiedz się, gdzie odbędzie się rozmowa. W profesjonalnym studiu, na zewnątrz, a może u Ciebie? Będziesz stać czy siedzieć? Te informacje nie tylko pozwolą Ci się odpowiednio nastawić psychicznie, ale też dadzą cenne wskazówki w kwestii ubioru. Inaczej dobierzemy ubrania do wywiadu w terenie podczas ostrej zimy, a inaczej do rozmowy w studiu. Pamiętaj jednak, by zawsze wyglądać schludnie

 

Popracuj nad prezentacją

Telewizja jest medium, w którym wygląd i sposób prezentacji jest bardzo istotny. Zwróć uwagę na swój język ciała i gestykulację podczas mówienia. Możesz nagrać się za pomocą telefonu komórkowego i przekonać, jak wypadasz i co ewentualnie możesz jeszcze  poprawić.

 

 

Staraj się odpowiadać pełnymi zdaniami

Zwłaszcza przy wywiadzie montowanym unikaj odpowiadania jednym słowem. Przy montażu często wycina się pytania dziennikarza i zostawia tylko Twoją wypowiedź. Ważne, by przy oglądaniu końcowego materiału, widz nie miał problemów z jego zrozumieniem. 

Pamiętaj też, że jeśli nie jesteś zadowolona/zadowolony ze swojej odpowiedzi na któreś z pytań, możesz poprosić o powtórzenie tego momentu nagrania.

 

WYWIAD W RADIU

Nie stawiaj tylko na audio

Oczywiście w radiu najważniejszy jest dźwięk, a w naszym wypadku głosy prowadzącego i uczestników, jednak wiele stacji podczas rozmów z gośćmi nagrywa też wizję. Warto przygotować się wizualnie na tę możliwość.

 

Zadbaj o głos i wymowę

Jest kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci rozruszać szczękę i poprawić dykcję. Najbardziej znane to mówienie z korkiem między przednimi zębami. Jeśli nie mamy pod ręką korka, możemy wykorzystać zwykły ołówek – należy go włożyć do ust tak, jak pies nosi patyk. Ćwiczenie należy wykonywać przez 5 do 15 minut. Inną propozycją jest wielokrotne powtarzanie polskich samogłosek: o, a, u, i, e, y.

Unikaj też kawy i herbaty bezpośrednio przed i w trakcie wywiadu. Wysuszają śluzówkę, co utrudni przełykanie śliny. Najlepszym wyborem będzie woda, koniecznie niegazowana!

 

 

Nie bój się ciszy

Przerywniki typu “yyy”, “eee” są nieuniknione, a cisza w radiu nie taka straszna. Jeżeli będzie trwała za długo, dziennikarz na pewno pomoże Ci wybrnąć z sytuacji. Jeśli będziesz za mocno skupiać się na tym, by wypowiedź była płynna, na pewno taka nie będzie.

Mamy nadzieję, że powyższe porady i wskazówki pomogą Ci odpowiednio przygotować się do wywiadu. Pamiętaj, by być dobrej myśli, a w głowie układać same pozytywne scenariusze rozmowy.