Współpraca z influencerami

Setki tysięcy obserwujących, liczne kontrakty reklamowe oraz rozpoznawalność. Z drugiej strony „sprzedawanie” prywatności, a także mierzenie się z internetowym hejtem. Opis ten odnosi się do niezwykle popularnego zawodu XXI wieku, czyli influencera. Kim są współcześni influencerzy? Czy współpraca z influencerami nadal jest opłacalna z punktu widzenia marki? 

Bez wątpienia ostatnia dekada przyniosła gwałtowny rozwój social mediów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według danych z raportu We Are Social, z różnego rodzaju kanałów społecznościowych korzysta aż 3,484 miliardów ludzi! Stanowi to około 45% całej światowej populacji. Jednak wraz ze wzrostem znaczenia social mediów oraz przenoszeniem rzeczywistości w przestrzeń wirtualną, powstał nowy rodzaj pracy: bycie wpływowym, czyli  influencer marketing.

 

Portal Influencer Marketing Hub dzieli influencerów na kategorie, zależne od trzech aspektów:

  1. liczba obserwatorów: mega-influencerzy (więcej niż milion obserwujących), makro-influencerzy (40 tysięcy- milion obserwujących), mikro-influencerzy (tysiąc- 40 tysięcy obserwujących), nano-influencerzy (do tysiąca obserwujących);
  2. publikowane treści: video, podcasty, blogi, posty społeczno-lifestyle’owe;
  3. poziom społeczny: celebryci, wpływowe osobistości, czy osoby, które posiadają ponadprzeciętny wpływ na swoich odbiorców.

 

Zawód: wpływowa osoba w Internecie

Influencerzy to osoby, które dzięki aktywności w internecie i budowaniu ciekawego kontentu – adekwatnego do swojej wiedzy – zdobywają coraz to większe zasięgi na kanałach społecznościowych. W efekcie, mogą oni pochwalić się większą lub mniejszą popularnością oraz gronem odbiorców, z którymi łączy ich relacja oraz zainteresowania.

Warto zaznaczyć, że influencerzy dzielą się według różnej tematyki contentu: trenerzy personalni, melomani, młodzi rodzice, itd. Chyba nie ma branży, w której nie ma choć jednego blogera, czy vlogera. Część z tych osób bazuje tylko na własnych doświadczeniach, opiniach i poglądach, inni zaś, dzielą się wiedzą ekspercką. Dlatego, w praktyce, każdy może zostać infleuncerem, pod warunkiem, że ma siłe przebicia na Instagramie, a także ma przyciągające wzrok zdjęcia lub grafiki.

 

Na początku, gdy zawód influencer dopiero „raczkował”, blogerzy, streamerzy i vlogerzy słynęli raczej z naturalności, opisywali codziennie życie, dzieląc się radami i wskazówkami. Cieszyli się sporym zaufaniem ze strony internautów. Dlaczego? Ponieważ większość z nas mogła się z nimi utożsamić. Obecna rzeczywistość jest zupełnie inna. Bycie influencerem stało się czymś na miarę trendu, do czego ludzie – w szczególności młodsze pokolenia – chętnie dążą.

Obserwując wybrane postacie w social mediach, już nie mamy poczucia, że oglądamy kogoś znajomego, komu można zaufać. Teraz obserwujemy ich, ponieważ chcemy być tacy, jak oni. Mechanizm jest niezwykle prosty: influencerzy zaczynają kreować własną rzeczywistość – pokazują obserwatorom idealne ciała, niewiarygodne osiągnięcia czy umiejętności. Bez względu czy chodzi o fashionistkę, blogera finansowego, lub podróżnika – budzą zazdrość w odbiorcach. 

TikTok, Instagram, Facebook, YouTube…

Branża influencer marketingu jest niezwykle dynamiczna. Jako, że coraz więcej osób marzy o staniu się sławnym i popularnym, konkurencja jest na tym rynku spora. Aby pozyskać nowych obserwatorów i wyjść naprzeciw obecnym fanom, influencerzy zakładają konta na różnych kanałach społecznościowych. Dzisiaj już nikogo nie zdziwi popularna osobowość telewizyjna, która na Inastagramie publikuje zdjęcia rodziny, na TikToku pokazuje jak tańczy do energicznego utworu, a na LinkedIn włącza się do merytorycznej dyskusji. Dość istotne jest, aby szukając kanału komunikacji wybrać taki, który faktycznie dociera do wybranej grupy docelowej.

 

Ważne! Jednym z podstawowych błędów dokonywanych przez celebrytów i organizaje jest proponowanie tego samego kontentu na różnych portalach. Social media mają to do siebie, że przyciągają różne typy ludzi. Na przykład: Instagram ma za zadanie budować wizerunek, YouTube przekazuje dłuższe treści, LinkedIn tworzy komunikację do firm, itd. 

 

Współpraca z influencerami

W trakcie współpracy z influencerami warto zadbać o dobre relacje i na bieżąco wdrażać także nowe pomysły, a także kontrolować czy wszystko jest robione wedle zawartej umowy. W momencie startu współpracy, warto zaangażować się w działania –  komentować, obserwować, reagować na relację. Jednak najważniejsze jest pamiętanie o tym, aby na siłę nie narzucać jaką formę reklamy powinen przyjąć influencer. Reklamowanie produktu marki powinien on wplatać między swój naturalny kontent.

 

 

Jak podaje portal prawointernetu.eu, w umowie z influencerem powinny zostać zawarte takie aspekty jak:

  • strony umowy – dokładne oznaczenie danych tzw. reklamodawcy oraz danych influencera;
  • przedmiot umowy – najważniejsza część umowy, należy jak najdokładniej opisać zakres czynności do wykonania przez influencera;
  • wynagrodzenie – kwota, którą zapłacimy influencerowi. Można ustalić zaliczkę, minimalny zasięg działań influencera dla otrzymania wynagrodzenia lub ustalić je zależnie od ilości odbiorców. W tym miejscu warto także opisać sposób zapłaty wynagrodzenia – przelew, zapłata gotówką itp;
  • zabezpieczenia umowne – w umowie warto również zabezpieczyć się przed ewentualnymi naruszeniami prawa przez influencera;
  • klauzula poufności;
  • klauzula o zakazie konkurencji – możemy ją ustalić wedle własnych preferencji. Może dotyczyć przykładowo zakazu reklamowania konkurencji z branży.

 

W Stanach Zjednoczonych influencer marketing jest tak szeroko rozwinięty, że umowy powstają na podstawie wytycznych przez Federalną Komisję Handlu (FTC). 

 

Ważne! Przed zaproszeniem do współpracy, warto zrobić research rynku i szukać osób, których kontent będzie pasował do naszego produktu/ usługi oraz grupy docelowej. Dlaczego? Żeby zachować wiarygodność. Pierwszoligowa celebrytka, biorąca udział w największych kampaniach nie będzie najlepszym wyborem do promowania budżetowego podkładu. Będzie mało wiarygodna w tym zadaniu, a w efekcie zamiast pozytywnych skojarzeń odnośnie marki, będzie budzić złość.  

 

Polska scena influencer marketingu

Inlufencer marketing stał się jedną z najpopularniejszych metod angażowania odbiorców przez agencje marketingowe i PR-owe, a także opłacalnym sposobem reklamy. Z tego powodu, influencerzy na Polskim rynku radzą sobie świetnie. Co więcej, wiele z naszych rodzimych celebrytów jest widoczna również za granicą za sprawą kontraktów z międzynarodowymi markami.

 

Według rankingu opublikowanego w grudniu 2020 roku przez portal Forbes, najpopularniejszym polskim influencerem jest piłkarz Robert Lewandowski. Zaraz za nim w rankingu uplasowali się streamerzy: Friz i Stuu Barton. Od lat najpopularniejszą blogerką na polskiej scenie mody jest Julia Kuczyńska, znana jako Maffashion, m.in. to ona gościła w najsłynniejszym blogu modowym lookbook.nu.

 

Blogerzy odpowiedzialni społecznie

Polscy influencerzy nie zajmują się tylko promocją siebie i produktów od reklamodawców. Polski rynek influencerów udziela się również społecznie, a influencerzy stosunkowo chętnie biorą udział w różnych akcjach charytatywnych. To właśnie Instagram może być też źródłem społecznego przekazu, w szczególności dzięki hasztagom. Podczas pandemii słynną akcją społecznościową było #ZostańWDomu, czy #bądźmyrazemwczytaniu. Takie zorganizowane udostępnianie zdjęć z hasłem towarzyszy wielu akcjom, między innymi Strajkowi Kobiet, czy wyborom prezydenckim. 

Ważne! Angażując celebrytę do akcji społecznej, należy się upewnić czy dana osoba w przeszłości nie wyrażała się negatywnie o problemie. Na przykład, tworząc kampanię w duchu #BodyPositive, warto sprawdzić czy celebryta nie dokonał kiedyś „body shamingu”.

 

Wśród naszych rodzimych infduencerów można znaleźć wiele inspirujących osób, które udostępniają wartościowe treści z różnych dziedzin. Mama Ginekolog, a w rzeczywistości Nicole Sochacki-Wójcicki przemyca w social mediach wiedzę medyczną dla kobiet. Areta Szpura zajmuje się szerzeniem idei less waste, oraz dbania o środowisko. Równie duże zasięgi i pozytywny odzew ma Kasia Koczułap, seksuolożka, która zwiększa świadomość polek i polaków na temat seksu i przełamuje wszelkie tabu. Na instagramie znana jaka @kasia_coztymseksem prowadzi różnorodne serie anonimowych pytań, postów, jak i transmisji na żywo i dyskusji, a w tym roku wypuściła swoją autorską, edukacyjną aplikację.

 

Współpraca z influencerami – ciekawostki na koniec

Badanie przeprowadzone przez Influencer Marketing Hub wykazało, że 63% firm w 2020 roku zwiększyło swój budżet na influencer marketing. Te dane jasno pokazują, że influencer marketing pozostanie wśród świata reklamy na długo. Co więcej, jak podaje portal shanebarker.com na przestrzeni ostatnich trzech lat, liczba wyszukiwania frazy „influencer marketing” wzrosła o 1500%! Te wszystkie liczby sprowadzają się do jednego – przyszłość influencer marketingu stwarza bardzo dużo możliwości.