Sprzedaż na Instagramie – jak zacząć?

Instagram to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się kanałów społecznościowych. Ma ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie, a 500 milionów aktywnych codziennie. Te liczby zdecydowanie robią wrażenie. Stwarzają też coraz więcej możliwości dla biznesu, zwłaszcza od kiedy sprzedaż na Instagramie stała się tak popularna.

200 milionów ludzi na całym świecie codziennie odwiedza profile kont biznesowych, 80% z nich ma je zaobserwowane, a 55% dokonuje zakupu produktu, który zobaczyli w social mediach. Jeśli Twoja firma nie korzysta jeszcze z funkcji sklepu na Instagramie, to czas najwyższy to zmienić!

 

Checklista do stworzenia sklepu

Upewnij się, że Twoje konto spełnia odpowiednie warunki:
– Oferta sprzedażowa Twojej firmy zawiera przede wszystkim produkty fizyczne – nie możesz sprzedawać usługi.
– Posiadasz konto firmowe na Instagramie, które jest połączone ze stroną na Facebooku.
– Połącz profil firmowy na Instagramie z katalogiem produktów na Facebooku.
– Przejdź do aplikacji Instagram, zarejestruj się w usłudze Zakupy i poczekaj na pomyślną weryfikację konta.
– Stwórz pierwszy post lub relację zakupową!

W razie wątpliwości możesz odwiedzić stronę: https://www.facebook.com/business/instagram/shopping/guide

Jak skutecznie prowadzić sklep na Instagramie?

Pamiętaj, że Instagram jest medium wizualnym. Warto więc zadbać o dobrą jakość i estetykę zdjęć przedstawiających produkty. Spróbuj przez ciekawe kompozycje zainspirować użytkowników do zakupu.  Wykorzystaj zdjęcia do opowiadania historii, które zaangażują Twoich odbiorców.

 

 

Może warto też pomyśleć o współpracy z influencerami, aby jeszcze skuteczniej wypromować markę?  Dobrym pomysłem mogą okazać się promocje zakupowe dotyczące produktów kupowanych przez Instagram – pomogą zachęcić do korzystania z tego kanału sprzedaży.

 

Instagram Checkout

W 2019 roku Instagram wprowadził na rynek funkcjonalność Checkout, która pozwala dokonywać zakupów bezpośrednio w aplikacji, bez konieczności jej opuszczania w celu finalizacji procesu. To zdecydowanie duże ułatwienie i skrócenie drogi użytkownika, jednak rozwiązanie jest dalej testowane i dostępne tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Użytkownik po wprowadzeniu danych z karty kredytowej podczas pierwszej transakcji, już w kolejnych za pomocą 3-4 kliknięć dokona zakupu.

Czekając na Checkout, spróbujmy w pełni wykorzystać dotychczasowe możliwości sprzedaży na Instagramie, ciesząc się z dobrych wyników i perspektywy rozwoju naszej firmy! 🙂