Kulisy powstania raportu Strong Leaders Creator in IT

Raport Strong Leaders Creator in IT to opracowanie prezentujące najlepsze praktyki firm z obszaru diversity & inclusion. Co było inspiracją do jego stworzenia? Jak wyglądały poszczególne etapy powstania projektu? Kto przyczynił się do stworzenia “Strong Leaders Creator in IT 2020”? Zdradzamy kulisy realizacji naszej inicjatywy.Inspiracja raportu “Strong Leaders Creator in IT”

Nasza agencja specjalizuje się w komunikacji firm z branży nowych technologii. Faktem jest, że na tym polu w dalszym ciągu możemy zaobserwować znaczną dominację mężczyzn.  Aby zdiagnozować sytuację, postanowiłyśmy zapytać same firmy o to, jakie działania podejmują, aby ich pracownice mogły realizować się w życiu zawodowym i piąć się po szczeblach kariery w firmach technologicznych. Po głębszej analizie podjęłyśmy decyzję, że celem naszych badań będzie zbadanie najważniejszych obszarów, które wpływają na ich życie i karierę kobiet. Dlatego w naszym raporcie znajdziecie nie tylko pytania o macierzyństwo, ale także o awanse na wysokie stanowiska, szkolenia liderskie czy kreowanie role models.
Podejście diversity & inclusion w Polsce dopiero się rozwija dlatego naszym celem, stało się stworzenie zbioru praktyk, z którego czerpać będą mogły wszystkie firmy, bez względu na branżę.

 

Kulisy powstania raportu Strong Leaders Creator in IT

 

Etapy tworzenia raportu

Projekt rozpoczęłyśmy od warsztatów, które zorganizowane zostały we współpracy z Koalicją na rzecz Polskich Innowacji – odbyły się one w grudniu 2019 roku.
Podczas spotkań ponad 50 kobiet dyskutowało o najważniejszych obszarach, które wymagają uwagi pracodawców. Na podstawie ich doświadczeń i spostrzeżeń opracowałyśmy ankietę z pytaniami, które skierowane zostały do firm.

Aby nasz pomysł był możliwy do zrealizowania, konieczne było zaproszenie do współpracy samych zainteresowanych, czyli firm technologicznych, które zechciałyby podzielić się z nami swoimi działaniami. Komunikację związaną z projektem rozpoczęłyśmy w lutym. Kiedy pierwsze ankiety zaczęły spływać na naszą skrzynkę, wybuchła pandemia, która mocno zdeterminowana realizację projektu: “Strong Leaders Creator in IT”. Niestety musiałyśmy przerwać działania komunikacyjne i promocyjne dotyczące tego projektu. Nasi potencjalni partnerzy – firmy, które zaprosiłyśmy do projektu, również zmuszeni byli skupić się na funkcjonowaniu w nowej rzeczywistości. Zdałyśmy sobie sprawę, że planowana majowa premiera, nie będzie możliwa do zrealizowania. 


Do wzmożonego komunikowania projektu wróciłyśmy w sierpniu. Zbieranie ankiet zostało przedłużone i zakończyło się 30 września. Przez kolejne dwa miesiące skupiłyśmy się na wyborze najlepszych praktyk, tworzeniu statystyk, redagowaniu treści oraz tworzeniu oprawy graficznej raportu. Efektem 10 miesięcy naszych działań jest raport – Strong Leaders Creator in IT 2020”!


Kryteria doboru firm

Od początku zdawałyśmy sobie sprawę, że w zależności od wielkości, firmy dysponują innymi budżetami na działania z obszaru HR, co z kolei wpływa na konkretne rozwiązania. Aby nasze wyniki były jak najbardziej wiarygodne podjęłyśmy decyzję o podzieleniu firm, w zależności od liczby zatrudnionych osób. I tak powstały kategorie: firmy zatrudniające do 50 osób, mające od 51 do 250 pracowników oraz największe, w których zatrudnienie znajduje ponad 250 osób. Z tego powodu wszystkie statystyki, które znajdziecie w raporcie, obliczone zostały na podstawie tego podziału.

Aby znaleźć się w tym raporcie każda z firm musiała spełniać trzy kryteria:

  1. być z  branży nowych technologii;
  2. mieć wypracowane praktyki w zakresie diversity & inclusion;
  3. chcieć podzielić się swoim doświadczeniem oraz być inspiracją dla innych firm, nie tylko tych z branży IT.

 

Co zawiera raport?

W raporcie znajdziecie 81 stron rzetelnego opracowania, w tym 22 strony statystyk oraz 8 wypowiedzi ekspertów, którzy skomentowali konkretne wyniki/praktyki. Opracowanie porusza 4 obszary: rekrutację, edukację, macierzyństwo i opiekę oraz ścieżkę kariery. Swoje praktyki zaprezentowały w nim 52 firmy, które chcą budować wysokie standardy w zatrudnieniu i w tym celu zdecydowały się podzielić wypracowanymi  przez siebie rozwiązaniami.

 

Kulisy powstania raportu Strong Leaders Creator in IT

Kto wspierał powstanie raportu?

Nasz raport nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie osób z Kapituły, w której skład wchodziły ekspertki i eksperci ze świata technologii, mediów i biznesu.  To właśnie ich kompetencje, doświadczenie oraz trafne sugestie, bezpośrednio wpłynęły na końcowy wygląd opracowania.  Znaczącym wsparciem byli dla nas również nasi partnerzy strategiczni, merytoryczni, honorowi, technologiczni, społecznościowi oraz medialni. Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się znaleźć aż 12 instytucji, które podobnie jak my, pragną rozpowszechniać ideę diversity & inclusion oraz promować działalność kobiet w obszarze nowych technologii.

 

Kulisy powstania raportu Strong Leaders Creator in IT

W artykule chcieliśmy przybliżyć Wam wyzwania, które spotkaliśmy na naszej drodze w trakcie realizacji projektu. Jak sami widzicie tworzenie raportu ze względu na okoliczności nie zawsze było łatwe. Mamy jednak nadzieję, że nasze wysiłki zaowocują i wpłynął na zwiększenie świadomości związanej z nowymi wyzwaniami w obszarze diversity & inclusion. 

Zapraszamy serdecznie do lektury naszego raportu, który można pobrać pod linkiem: https://strongleadersinit.com/ 

 

Zachęcamy do wymiany doświadczeń, opinii na temat raportu i samej idei diversity & inclusion.

 

Miłej lektury!