Strong Leaders Creator in IT – diversity & inclusion w praktyce!

Biznes ciągle spotyka się z nowymi wyzwaniami: wybuch pandemii i związane z nią zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, kwestie globalizacji, zmiany gospodarcze. Pośród natłoku spraw ważnych z punktu widzenia biznesu warto, by firmy zdawały sobie sprawę z roli osób, które budują organizację – pracowników. To dlatego idea Diversity & Inclusion jest tak ważna, a naszą misją stało się promowanie różnorodności i inkluzji w świecie IT. Aby zrealizować nasz zamysł stworzyłyśmy raport Strong Leaders Creator in IT 2020. Do udziału w nim zaprosiłyśmy firmy z branży nowych technologii, które zaprezentowały nam wypracowane przez siebie praktyki.


Idea raportu “Strong Leaders Creator in IT”

Opracowanie ma na celu pokazanie, jak wygląda sytuacja w firmach z sektora nowych technologii w kilku obszarach. Należą do nich zatrudnianie, rozwój ścieżki kariery, macierzyństwo i opieka oraz edukacja. Opracowanie prezentuje też jakie inicjatywy podejmują przedsiębiorstwa, aby kobiety czuły się zrozumiane, docenione i miały szansę na rozwój kariery.

 

– Firmy z sektora nowych technologii wyznaczają trendy nie tylko w zakresie szybkości rozwoju czy innowacyjności, ale również w kwestii dbania o swoich pracowników. My już dziś pokazaliśmy, w jaki sposób to wsparcie jest okazywane na rynku polskim. W raporcie zdradzamy, w jaki sposób firmy przeprowadzają rekrutacje, jakie stosują programy do dzielenia się wiedzą, czy jakie formy wsparcia oferują kobietom. To zbiór wyjątkowych informacji, z których warto czerpać inspiracje, bez względu na branżę – podsumowuje Anita Kijanka, pomysłodawczyni projektu.

 

Do kogo skierowany jest raport?


Raport skierowany jest przede wszystkim do firm, które pragną podjąć działania w zakresie diversity & inclusion, potrzebują inspiracji i chcą dowiedzieć się więcej o działaniach innych w tym obszarze. Opracowanie może posłużyć więc za poradnik, który będzie inspiracją do działania. A także jako dokument, który pokaże od czego można zacząć, by wdrażać w swoim przedsiębiorstwie dobre praktyki.   Raport w liczbach prezentuje się następująco:

      52 firmy prezentujące najlepsze praktyki, z zakresu diversity & inclusion

  • 81 stron rzetelnego opracowania
  • 22 strony statystyk
  • 8 komentarzy eksperckich
  • 4 obszary badań: rekrutacja, edukacja, macierzyństwo i opieka oraz ścieżka kariery

 


Obszary poruszone w raporcie


Rekrutacja

Jedno z pytań, jakie zadaliśmy w naszym raporcie brzmiało: czy firma korzysta z narzędzi rekrutacyjnych, które anonimizują kandydatów? W tym wypadku odpowiedzi twierdzącej udzieliło tylko 12% firm zatrudniających do 50 pracowników oraz 6% największych przedsiębiorstw (powyżej 250 pracowników).

Żadna z odpowiadających firm z przedziału od 51 do 250 pracowników nie zadeklarowała takiej formy rekrutacji. Poruszyliśmy ten temat z ekspertkami, podczas organizowanych przez nas Strong Leaders Days – Rekrutacja i Edukacja.

Jak powiedziała Zyta Machnicka z Lightness – „Ludzie prowadzący rekrutację często nie wiedzą, że mogą to zrobić. Wiele firm korzysta z gotowych narzędzi rekrutacyjnych, a wszystkie z nich są do siebie bardzo podobne i mają jednakowe funkcje. Działamy często na pewnych schematach i nie wiemy, że  można stworzyć je w inny sposób. Mam na myśli nie tylko proces rekrutacji, ale również np. samą ofertę pracy. Trzeba brać też pod uwagę to, że żyjemy w kraju, w którym nie ufa się innym, co również może wpływać na powyższe wyniki”. 

 


 

Macierzyństwo i opieka

Godzenie życia osobistego i kariery zawodowej to wyzwanie dla każdej kobiety. A możliwość pogodzenia tych dwóch obszarów stanowi jeden z głównych powodów zadowolenia z pracy. Firmy z branży IT wychodzą jednak tym potrzebom naprzeciw – takie wnioski można wysnuć podczas analizowania statystyk “Strong Leaders Creator in IT”.

Najpopularniejszymi obecnie formami wsparcia są elastyczne godziny pracy, które deklaruje aż 88% firm zatrudniających do 50 pracowników oraz możliwość pracy zdalnej, którą wskazują wszystkie badane przez nas  firmy, zatrudniające powyżej 250 osób.Edukacja

Mentoring to jedna z indywidualnych form rozwoju kompetencji, wyjątkowo istotna w przypadku rozwoju indywidualnej ścieżki kariery. Zadaniem mentora bądź mentorki jest przede wszystkim odkrywanie i pomoc w rozwijaniu potencjału mentee, czyli osoby w procesie mentoringu. W tym obszarze, na dobrej drodze są małe firmy, ponieważ  64% z nich umożliwia pracownikom rozwój kompetencji pod okiem mentora.

 Jest to szczególnie ważne, ponieważ wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sektor IT jest jednym z rozwijających się najszybciej. Z tego powodu, tylko firmy, które odpowiednio stymulują rozwój swoich pracowników, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i dzięki temu wygrywają z konkurencją oraz zyskują nowych klientów i inwestorów.

Właśnie dlatego tak ważne jest nieustanne inwestowanie w edukację pracowników. Wśród najczęściej wymienianych przez przedsiębiorstwa wewnętrznych programów edukacyjnych znalazły się: cykliczne spotkania wymiany wiedzy pomiędzy pracownikami, szkolenia prowadzone przez pracowników oraz newslettery z artykułami autorstwa innych pracowników.

Wyniki raportu pokazują również, że wszystkie firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników oferują nie tylko wewnętrzne, ale również zewnętrzne programy mentoringowe dla kobiet i mężczyzn.

 


 

Ścieżka kariery

Wyniki raportu potwierdzają, że branża IT nadal jest zdominowana przez mężczyzn – widać to szczególnie w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających od 51-250 i powyżej 250 pracowników – kobiety stanowią tam odpowiednio 38% i 40% kadry. Najlepiej kwestia ta wygląda w firmach posiadających do 50 pracowników – co druga osoba zatrudniona to kobieta (dokładnie 53,7%). 

 

Bardzo cieszy jednak, że firmy z sektora IT coraz częściej kładą nacisk na likwidację “szklanych sufitów”. Z raportu wynika, że wśród awansów na stanowisko C-level (pod uwagę brane były awanse w ciągu ostatniego roku), ¾ wakatów w firmach zatrudniających ponad 250 osób przypadło kobietom. W przypadku średnich firm była to dokładnie połowa, a w najmniejszych przedsiębiorstwach – 56%.

 

Mamy nadzieję, że zainteresowałyśmy Was tematem diversity & inclusion i jeśli jeszcze nie pobraliście naszego raportu, teraz bez wahania to zrobicie. 

Gwarantujemy, że znajdziecie w nim bardzo wiele statystyk i praktyk, które skłonią Was do głębszych refleksji. Raport znajdziecie na stronie: https://strongleadersinit.com/ 

 

Miłej lektury!