Przez ostatnie tygodnie przeprowadziliśmy rozmowy ze wspaniałymi kobietami mającymi wieloletnie doświadczenie w obszarach biznesu i IT. Chociaż na co dzień zajmują się odmiennymi projektami, a ich charaktery bardzo się różnią, łączą je ciekawe historie i ogromne sukcesy. Kim są nasze Strong Women in IT?

 

Natalia Hatalska – CEO infuture.institute, pisarka, analityczka

Na początku maja Anita Kijanka rozmawiała z Natalią Hatalską – osobą powszechnie cenioną w środowisku biznesu i nowych technologii. Nie jest łatwo znaleźć się na liście Financial Times’a, czy być uznanym za jeden z największych autorytetów polskiego biznesu – a taką właśnie osobą jest Natalia. Geek Girls Carrots doceniły ją za wkład w rozwój rodzimej gospodarki cyfrowej, a także bycie wzorem kobiety zajmującej się nowymi technologiami.

Czas przeprowadzania wywiadu zbiegł się z ekstremalnie specyficznym czasem pandemii COVID-19, czego skutkiem była m.in. zdalna forma rozmów. To był moment, kiedy praktycznie każdy, kto mógł, przenosił się na pracę z domu. Nic więc dziwnego, że temat koronawirusa zdominował rozmowę – Natalia opowiadała, jak pandemia wpłynęła na jej życie zawodowe i prywatne. Nie mogło również zabraknąć pytań odnoszących się do całego społeczeństwa – w końcu rozmówczyni to analityczka, trendwatcherka i badaczka. Zespół infuture.institute nie próżnował w trakcie pandemii. W wywiadzie Natalia podzieliła się kilkoma wnioskami na temat zmian zachowania konsumentów w obliczu pandemii. Rozmówczyni powiedziała również o swoich przemyśleniach, dotyczących i coraz intensywniejszego „śledzenia” nas przez różne aplikacje i większej kontroli Internetu. Poruszony był również wątek, czy rzeczywiście jest czego się bać w kontekście chronienia prywatności. Podczas wywiadu nie zabrakło również watku trendów takich jak walkable cities, zmiany w sposobie pracy, czy wzrastające znaczenie wykluczenia cyfrowego we współczesnym świecie.

 

 

Sonia Wędrychowicz – liderka biznesu i technologii

Kolejną „Strong Women in IT”, z którą rozmawiała Anita Kijanka, była Sonia Wędrychowicz – obieżyświatka biznesowa, tworząca rozwiązania cyfrowe dla banków na całym świecie. Sonia zaczynała od Polski, jednak potem przyszedł czas na zarządzanie bankiem w Malezji, transformację cyfrową w Singapurze, wspieranie JP Morgan z Nowego Jorku, a obecnie pracę dla McKinsey w Dubaju.

Praca Soni była mocno związana z podróżowaniem i doradzaniem klientom z całego świata, dlatego COVID-19 i zamknięcie granic bardzo mocno zmieniło sposób jej działania – musiała przenieść praktycznie całą swoją aktywność do „digitala”. Transformacja okazała się zaskakująco “bezbolesna”, szczególnie przy pracy z klientami, z którymi dobry kontakt zbudowany był już wcześniej. Podczas wywiadu Sonia poruszyła wiele ciekawych wątków dotyczących aktualnych wyzwań fintechu, współpracy tego sektora ze startupami oraz kierunkach rozwoju branży. Warto dodać, że Sonia kładzie ogromny nacisk na transformację cyfrową jako klucz do działania w dzisiejszych czasach. Rozmówczyni podzieliła się również swoją historią – jak odnalazła się w świecie technologii zdominowanym wtedy przez mężczyzn, dlaczego uważa, że warto obserwować swoje dzieci, w czym ćwiczenie kick-boxing jej pomaga i jak przygotować się na rynek przyszłości.

 

 

Janina Bąk – wirtuoz statystyki

Kolejna rozmówczyni Anity Kijanki to Janina Bąk – statystyczka, popularyzatorka nauki i wykładowczyni na Trinity College w Dublinie. Ostatnio wydała książkę „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla”, której tytuł dobrze oddaje formę, z jaką Janina tłumaczy wszystko, co związane z liczeniem i statystyką.

Wywiad z taką osobą nie mógł pominąć pytania o genezę zainteresowania statystyką, gdy tak wiele osób cierpi na awersję do wszelkiego liczenia od czasów wczesnoszkolnych. Janina z wielką pasją podchodzi do wykresów i analiz. Pokazuje, jak łatwo manipulować statystykami. Wyjaśnia i uświadamia, dlaczego „to nie statystyka kłamie, tylko ludzie kłamią o statystyce”. Opowiada o budowaniu społeczności za pomocą swojego bloga oraz o radzeniu sobie z hejtem, z którym się spotyka jak każda osoba publikująca w Internecie. Janina ma niebywały talent do mówienia lekko o statystyce i także w tym wywiadzie pokazuje, dlaczego to ważne, by taka wiedza stawała się powszechna.

 

 

Aleksandra Przegalińska – futurolożka, naukowiec

Aleksandra specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących sztucznej inteligencji, a w szczególności współpracy na linii człowiek-maszyna. Wyjaśnia technologię i przybliża z pozoru niezrozumiałe dla wszystkich pojęcia na wykładach, konferencjach, ale również za pomocą swoich książek.

Aleksandra opowiada o rozwoju wearable technologies, które zwiększają wiedzę człowieka o sobie samym, a także jak technologia uczy się od nas. Dementuje również apokaliptyczne scenariusze przejęcia władzy przez technologię tłumacząc, dlaczego komputery nie radzą sobie z myśleniem kreatywnym. Nasza Strong Women wyraża swoją opinię na temat narzędzi ograniczających pewne nawyki, a także form ograniczania technologii. Aleksandra wdaje się też w polemikę dotyczącą negatywnych skutków rozwoju cyfrowego i pokazuje, że to nie jest coś, czego trzeba się bać. Zaznacza również, że praca w IT daje ogromną satysfakcję i warto się rozwijać w tym kierunku.

 

 

Grażyna Piotrowska-Oliwa – Prezes Virgin Mobile Polska

Kobieta-instytucja. Wcześniej obecna w zarządach i radach nadzorczych spółek energetycznych (PGNiG, PKN Orlen), finansowych (PZU, KDPR), a także działająca w telekomach (W Telekomunikacji Polskiej czy jako Prezes Zarządu PTK Centertel). Ponadto Grażyna Piotrowska-Oliwa zajmuje się niezależną działalnością inwestycyjną i doradczą, a także od 5 lat jest Prezesem Virgin Mobile Polska.

W trakcie webinaru z Anitą Kijanką opowiadała wiele o standardzie 5G, który sukcesywnie jest wdrażany w naszym kraju – jak zmieni naszą rzeczywistość i co tak naprawdę daje ta transformacja. Grażyna Piotrowska-Oliwa dzieliła się swym ogromnym doświadczeniem; zarówno tym niedawnym przy okazji rozwijania telefonii komórkowej, jak i wcześniejszym m.in. na temat negocjacji z Gazpromem jako Prezes Zarządu spółki energetycznej. Nie ma przypadku w tym, że jest chętnie angażowana w wiele ambitnych projektów – w trakcie wywiadu widać było ogromną wiedzę zdobytą w trakcie kariery zawodowej.

 

 

Przed nami jeszcze wiele webinarów, na których poznamy kolejne interesujące kobiety ze świata nowych technologii. W oczekiwaniu na nie warto śledzić naszego Facebooka: facebook.com/strongwomeninit/