Case study: Wtórpol i Fundacja Eco Textil

Wtórpol to lider polskiego rynku recyklingu. Firma działa na rynku już od ponad 27 lat, a swoje produkty eksportuje do 30 krajów na 3 kontynentach. Działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) Wtórpol realizuje poprzez swoją fundację Eco Textil, która od 2012 roku pomaga osobom z niepełnosprawnościami, udzielając pomocy materialnej, rzeczowej oraz finansowej.

Co mają ze sobą wspólnego sprzęt rehabilitacyjny i niepotrzebna odzież?

Ubrania, które trafiają do specjalnie oznaczonych kontenerów, w 100% poddawane są recyklingowi. Część środków pozyskanych w ten sposób, Wtórpol przekazuje na potrzeby swojej Fundacji Eco Textil. Osoby, które oddają niepotrzebne tekstylia nie tylko troszczą się o środowisko, ale stają się fundatorem sprzętu dla niepełnosprawnych.

 

Działalność Fundacji Eco Textil

Fundacja razem z partnerami tworzy stale rozwijającą się sieć stacjonarnych, bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Obecnie jest już ponad 200 punktów tego typu w Polsce, w których wypożyczyć można specjalne rowery trójkołowe, wózki, kule czy chodziki. 

 

Fundacja była też pomysłodawcą bezprecedensowego eventu, który na długo pozostanie w pamięci. W sierpniu 2019 r. wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem i naszym udziałem zorganizowała pierwszy w historii Tour de Pologne przejazd osób niepełnosprawnych!

 

 

Ale to jeszcze nie wszystko! W październiku 2019 r. Fundacja ruszyła z przełomowym projektem – otworzyła pierwszą w kraju bezpłatną internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, w której dodatkowym asortymentem są jeszcze łóżka z materacami przeciwodleżynowymi. Taka forma pomocy często jest bezcenna dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup kosztownego sprzętu, potrzebują tego wyposażenia tylko na chwilę lub długo czekają na refundowane oprzyrządowanie. 

 

Nad czym pracujemy i jakie są efekty naszych działań?

Wspólnie z Fundacją Eco Textil tworzymy wiele wyjątkowych inicjatyw wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Dbamy również o szerzenie świadomości ekologicznej i edukację w tym zakresie.

 

Otwarcie wypożyczalni stacjonarnych

Otwarciu każdej wypożyczalni towarzyszy mnóstwo pozytywnych emocji. My dbamy o to, żeby o nowopowstającym punkcie dowiedziało się jak najwięcej osób. W tym celu kontaktujemy się z dziennikarzami i zapraszamy ich na otwarcie, tworzymy dedykowane materiały prasowe. W marcu odbyło się jedno z najweselszych, a jednocześnie najbardziej angażujących wydarzeń – otwarcie 100. wypożyczalni rowerów i sprzętu rehabilitacyjnego w Warszawie. Nasz zespół był odpowiedzialny za obsługę medialną tego wydarzenia oraz zaproszenie redakcji na uroczyste otwarcie. O planowanym evencie poinformowali m.in.: Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, Nasze Miasto, Eska, Super Express.

 

 

Prawdziwym wyzwaniem było jednak zapewnienie dużej frekwencji mediów już na samym otwarciu. A jak wiadomo, w Warszawie nie jest łatwo zainteresować i tak oblegane redakcje, tym bardziej, jeśli temat jest realizowany całkowicie bezkomercyjnie. W organizację tego wydarzenia włożyliśmy całe serce, więc musiało się udać! 

 

O jubileuszowym otwarciu oraz o całym projekcie wypożyczalni informowali m.in. Gazeta Wyborcza, Radio Warszawa, Radio Plus oraz niepełnosprawni.pl – największy polski portal o tematyce niepełnosprawności. Na wydarzeniu pojawiło się również mnóstwo osób zainteresowanych używaniem sprzętu ze swoimi rodzinami, a także uczniowie z okolicznych szkół. To było bardzo wyjątkowe spotkanie 🙂

 

Każdy może mieć swój Tour de Pologne!

Kolejnym ogromnym wyzwaniem była wspólna organizacja, razem z Fundacją i Polskim Czerwonym Krzyżem, pierwszego przejazdu osób niepełnosprawnych podczas jednego z etapów 76. Tour de Pologne w Zabrzu. 

 

Przygotowania do wydarzenia rozpoczęliśmy od przekazania radosnej wiadomości na oficjalnym profilu Fundacji Eco Textil. Poinformowaliśmy też, że wśród beneficjentów instytucji poszukujemy osób korzystających z rowerów trójkołowych, które chcą wziąć udział w przejeździe. Zgłoszenia zawierały krótkie uzasadnienie, dlaczego konkretna osoba chciałaby uczestniczyć w przejeździe, zdjęcie na rowerze oraz dane kontaktowe.

Liczba zgłoszeń przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Wybór finałowej 8 uczestników był bardzo trudny – ich historie opublikowaliśmy na profilu Fundacji. Posty cyklistów cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że wywiązały się dyskusje, w których inne osoby opisywały swoje przygody z trójkołowcami.

 

Eco Textil, Polski Czerwony Krzyż

 

Później był czas na przygotowania logistyczne i organizację przejazdu już na miejscu, w Zabrzu. Byliśmy odpowiedzialni za kontakt z rodzinami uczestników, zapewnienie im wszelkich informacji na temat przejazdu oraz dotarcia na miejsce, a także uzyskanie odpowiednich danych i dokumentów. Przygotowaliśmy również materiały graficzne, które były dostępne na stanowisku Polskiego Czerwonego Krzyża zlokalizowanego w kolarskim miasteczku. Naszym zadaniem był także kontakt z mediami i nagłośnienie całego wydarzenia.

5 sierpnia w Zabrzu, jeszcze na długo przed przejazdem, spotkaliśmy się ze wszystkimi uczestnikami oraz ich rodzinami. Były ożywione rozmowy i wspólne ćwiczenia na rowerach trójkołowych. O godzinie 14 nadszedł czas na historyczne wydarzenie – wyjątkowi cykliści z dumą pokonali  „odcinek specjalny” przy wsparciu bliskich oraz kibiców, tak licznie przybyłych na linię mety. Wszyscy trójkołowi kolarze otrzymali pamiątkowe medale oraz wiele upominków podczas uroczystej dekoracji.

 

 

Na temat tego historycznego wydarzenia ukazało się prawie 50 publikacji – w mediach lokalnych, ogólnopolskich oraz na portalach dotyczących tematyki osób z niepełnosprawnościami.

 

Otwarcie wypożyczalni internetowej

Jeszcze nie ucichło echo wydarzeń z Tour de Pologne, a my nie zwalnialiśmy tempa. W październiku Fundacja ruszyła z kolejnym przełomowym projektem – bezpłatną, internetową wypożyczalnią sprzętu rehabilitacyjnego. Do dyspozycji wypożyczających jest 1000 łóżek z materacami przeciwodleżynowymi, 1000 chodzików, 1000 wózków, 1000 par kul i 500 rowerów trójkołowych w trzech rozmiarach. Dzięki temu projektowi, dostępność sprzętu potrzebnego do rekonwalescencji nie jest trudnością nawet dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kosztowny zakup lub wypożyczenie stacjonarne danego asortymentu. Wystarczy, że osoba wypożyczająca wejdzie na stronę Fundacji Eco Textil i wypełni wniosek, a kurier pojawi się ze sprzętem w ciągu 48 godzin.

 

 

My jesteśmy oczywiście odpowiedzialni za medialne nagłośnienie tego projektu. Tworzymy dedykowane materiały prasowe i kontaktujemy się z redakcjami oraz instytucjami zrzeszającymi osoby, którym sprzęt może być przydatny. O idei wypożyczalni internetowej informowało wiele mediów lokalnych oraz redakcje ogólnopolskie, takie jak SuperExpress, Wysokie Obcasy, niepelnosprawni.pl, poradnikzdrowie.pl, ale również PFRON i OBPON.

 

Budujemy społeczność zaangażowanych użytkowników

Dbamy też o wizerunek Fundacji Eco Textil w mediach społecznościowych. Prowadzimy komunikację pomiędzy użytkownikami a Fundacją, odpowiadamy na liczne pytania dotyczące funkcjonowania wypożyczalni i prowadzimy relacje z interesujących wydarzeń. Niezwykle zaangażowana społeczność rośnie z dnia na dzień, a wiele podziękowań, które trafiają na skrzynkę Fundacji świadczy o tym, że taka działalność jest bezcenna!

Jesteśmy bardzo dumni, że możemy mieć swój udział w promocji tak wyjątkowych inicjatyw dla osób, których potrzeby często nie są dostrzegane i wspierane tak, jak być powinny.