Sześć wskazówek jak komunikować ideę CSR w mediach społecznościowych

Social media oferują wprost idealne warunki do poinformowania szerokiego grona o tym, że firmie bliska jest koncepcja CSR. Umożliwiają szybkie dotarcie do konkretnej grupy docelowej, ułatwiają interakcję z użytkownikami, a także tworzenie z nimi więzi.

 

Według raportu z 4. edycji badania „CSR w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej” [1], media społecznościowe należą do najbardziej popularnych platform służących do komunikowania działań CSR w większości przedsiębiorstw – w tym celu wykorzystuje je aż 57% firm. Aby nie były to treści o niewykorzystanym potencjale, warto wiedzieć co, jak, kiedy i do kogo komunikować.

 

social media

Wiedza poparta praktyką

Chciałoby się powiedzieć – wiemy, o czym piszemy 🙂 Dzięki ciężkiej pracy zbudowaliśmy niezwykle zaangażowaną społeczność sympatyków Fundacji Eco Textil, zrzeszającą osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny i przyjaciół. 

Fundacja Eco Textil od 2012 przekazuje osobom niepełnosprawnym specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, wspólnie z partnerami tworzy też stale rozwijającą się sieć bezpłatnych wypożyczalni tego sprzętu. A od października 2019 Fundacja ruszyła z przełomowym projektem – otworzyła pierwszą w kraju bezpłatną internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego – czegoś takiego nikt w Polsce jeszcze nie zrobił!

 

Nasza agencja odpowiada za budowę społeczności i komunikacji Fundacji. Udzielamy odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poszczególnych projektów prowadzonych przez tę instytucję, prowadzimy relacje z wydarzeń, przekazujemy ciekawe treści, ciekawostki i edukujemy w zakresie tematów związanych z niepełnosprawnością i ekologią.

 

 

Ta wyjątkowa społeczność rośnie bardzo szybko, a liczne wiadomości, prośby i podziękowania są wspaniałym dowodem na to, że komunikacja jest prowadzona w odpowiedni sposób. Oczywiście, że czasem zdarzają się również sytuacje problematyczne, wymagające wyjaśnienia lub podjęcia dodatkowych działań. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest prowadzenie komunikacji w wyważony sposób tak, by nikogo nie urazić, ale jednocześnie neutralnie i uczciwie o wszystkim poinformować. Bardzo ważne jest odpowiednie zrozumienie drugiej strony, ale również szybka reakcja na wszystkie zapytania i wątpliwości.

 

CSR – case study

Jednym z ciekawych przykładów prezentowania inicjatywy na profilu Fundacji były komunikaty o pierwszym w historii przejeździe osób niepełnosprawnych podczas 76. edycji Tour de Pologne. Organizacja przejazdu na trójkołowych rowerach miała na celu pokazanie, że osoby niepełnosprawne mogą aktywnie spędzać czas i korzystać ze sportowych aktywności. Wydarzenie było także formą podziękowania osobom, które oddają niepotrzebne ubrania i tekstylia do pojemników oznaczonych logiem Polskiego Czerwonego Krzyża lub Eco Textil. To dzięki środkom pozyskanym z recyklingu odzieży trójkołowe rowery i inny sprzęt trafia do osób niepełnosprawnych.

 

 

Wykorzystaliśmy media społecznościowe do przekazania wiadomość o udziale podopiecznych Fundacji w tym wielkim, sportowym święcie. Na Facebookowym profilu szukaliśmy również cyklistów chętnych do udziału w przejeździe, publikowaliśmy ich zdjęcia oraz historie. W dniu historycznego przejazdu na bieżąco relacjonowaliśmy, co dzieje się w rowerowym miasteczku w Zabrzu – chcieliśmy, aby wszyscy zobaczyli, jak wspólnie przeżywamy ten wyjątkowy dzień. Posty na temat uczestników Tour de Pologne cieszyły się ogromnym powodzeniem. Pod publikacjami pojawiało się mnóstwo pozytywnych komentarzy, w których bliscy dopingowali rowerzystów i składali im gratulacje. Wywiązały się nawet dyskusje, w których inne osoby opisywały swoje przygody z trójkołowcami. Takie sytuacje pokazują, jak bardzo zaangażowana jest społeczność tego profilu 🙂

Więcej o naszych działaniach dla Fundacji Eco Textil można przeczytać tutaj.

 

O czym należy pamiętać tworząc CSR w mediach społecznościowych?

Dzięki treściom przekazywanym w social mediach, szybko można pokazać, co dobrego dana organizacja robi dla środowiska, lokalnej wspólnoty, osób wykluczonych, czy też jak wspiera ważne inicjatywy. Komunikacja prowadzona “z głową” pozwoli na właściwe zaprezentowanie efektów pozytywnych działań. A co to znaczy “z głową”?

 

Planuj długofalowo komunikację

Po pierwsze, podczas komunikacji warto pamiętać o tym, że najwłaściwsze są przekazy o strategii długofalowej, publikowane cyklicznie – dobrze, jeśli posty pojawiają się przynajmniej trzy razy w tygodniu i są zaplanowane w harmonogramie. Dzięki temu nie zapomnimy o ważnych datach, świętach, czy wydarzeniach, w jakich bierzemy udział.

 

social media

Pokazuj beneficjentów akcji

Po drugie, niezwykle istotne (i chyba najważniejsze) jest pokazanie, jak z pracy danej instytucji faktycznie korzystają inni – posty informujące o tym, że nie przekazujemy pustych, niepopartych niczym komunikatów, ale ich treść ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czyli, jeśli przykładowo fundacja przekazuje sprzęt dla osób niepełnosprawnych, to pokażmy, w jaki sposób obdarowani z niego korzystają, opiszmy ich historie. Jeśli firma buduje place zabaw, to zaprezentujmy, jak bawią się na nich dzieci, poinformujmy, że są to nieliczne miejsca odpoczynku na lokalnych osiedlach. A jeśli pracownicy przedsiębiorstwa wspierają miejscowe schronisko dla zwierząt – opublikujmy zdjęcia ze spaceru z psami lub filmiki z przekazywania karmy dla czworonogów. 

 

dzieci

Wykorzystuj video

Pozostając w temacie filmów – video ma niezwykłą moc! Przykuwa uwagę, chętnie jest udostępnianie i komentowane, często staje się spontanicznym viralem. Obraz znaczy więcej niż tysiąc słów! A ruchomy obraz z odpowiednią muzyką, to jeszcze mocniejszy przekaz! Najczęściej za pomocą video pokazywane są relacje z wydarzeń, eventów z lokalną społecznością, prac charytatywnych lub przekazywania prezentów.

 

Działaj lokalnie

Dużym zainteresowaniem cieszą się również akcje społeczne angażujące fanów danego profilu lub członków konkretnej społeczności. Dobrym pomysłem może być wspólne sprzątanie okolicy ze śmieci zalegających w lasach, zbiórka na wymarzony sprzęt dla niepełnosprawnego sportowca, a przed świętami – zorganizowanie zbierania prezentów wśród pracowników firmy. Akcje społeczne nie tylko pokazują dobry przykład, ale również są chętnie udostępniane przez osoby, które biorą w nich udział.

 

csr

Oznaczaj osoby i instytucje w postach 

Bardzo ważne jest też oznaczanie firm oraz osób, które pomagały nam osiągnąć szczytny cel, a także instytucji, do których pomoc jest kierowana. Takie działania umożliwiają zwiększenie zasięgów i uzyskanie większej liczby interakcji od zaangażowanych użytkowników.

 

Postaw na edukację

W komunikatach nie powinno zabraknąć również treści edukacyjnych oraz dzielenia się wiedzą. W ten sposób można pokazać (np. za pomocą ciekawej infografiki) ile środków w danym roku przekazała firma dla potrzebujących lub co udało się zmienić w sąsiedztwie, ile nowych pomysłów przemienić w czyny. Przekazywanie wiedzy to również odsyłanie do dłuższych materiałów np. na firmowym blogu, gdzie czytelnicy będą mogli jeszcze bardziej zgłębić temat.

 

wiedza

 

Mamy nadzieję, że te konkretne wskazówki będą pomocne w zaplanowaniu odpowiednich treści, angażujących osoby, na których uwadze Wam zależy.

 

Podsumowanie

Działania CSR są bardzo istotne w procesie budowania wiarygodności marki, zaufania oraz dobrej reputacji wśród wszystkich osób związanych z marką. Bardzo pomagają również w momencie, kiedy firma przechodzi kryzys. Wiadomo, że każdemu mogą przytrafić się lepsze i gorsze dni, ale dbając o właściwą reputację, skutki kryzysów mogą być mniej bolesne. Dlatego prowadzenie komunikacji poruszającej ideę społecznej odpowiedzialności biznesu powinno być bardzo przemyślane i dokładnie zaplanowane. I najlepiej – powierzone specjalistom 🙂

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych doświadczeniach związanych z komunikowaniem CSR w mediach społecznościowych, a może chcesz, żebyśmy poprowadzili dla Ciebie takie działania – serdecznie zapraszamy do kontaktu!

 

[1] http://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/raport-z-4-edycji-badania-csr-w-praktyce-barometr-francusko-polskiej-izby-gospodarczej/