Jak pracować z dziennikarzami lokalnymi?

Dotarcie do dziennikarzy lokalnych jest łatwiejsze niż do osób pracujących w mediach ogólnopolskich, ale współpraca z nimi rządzi się też innymi prawami. Miejscowi redaktorzy cieszą się zaufaniem społecznym i często w dużo większym stopniu wpływają na postawy i opinie danej wspólnoty. Dlatego tak ważne jest, w jakiej formie materiały opublikują i czy dodadzą do nich odpowiedni komentarz. Jak pracować z dziennikarzami lokalnymi i sprawić, żeby poruszali tematy, na których nam zależy? Jednej recepty nie ma, ale są działania, które mogą pomóc w dobrej komunikacji.

 

Główne problemy, jakie możemy spotkać podczas współpracy z mediami lokalnymi

Dziennikarze czasem zwracają uwagę na to, że lokalny rynek mediów jest uzależniony od reklamodawców i miejscowych polityków. Może być więc trudno z realizacją kontrowersyjnych materiałów. W małych miejscowościach, gdzie działa niewiele mediów dziennikarze mogą też poprosić o materiał na wyłączność. W ten sposób chcą uniknąć sytuacji, że wszystkie tytuły będą pisać o tym samym wydarzeniu w podobny sposób. Kolejnym problemem może być odległość geograficzna. Brak możliwości pojawienia się na miejscu np. podczas nagrania dla telewizji sprawia, że nie zawsze mamy sposobność zobaczenia, jak powstaje materiał. Kłopotliwy jest również sezon urlopowy lub chorobowy. Wtedy może się zdarzyć, że w redakcji zabraknie osoby, która mogłaby zająć się naszym tematem. W przypadku kiedy np. dziennikarz piszący o sprawach społecznych przebywa na wyjeździe, to niewielka redakcja nie może sobie pozwolić na oddelegowanie innego redaktora na organizowane przez nas wydarzenie.

 

Jak współpracować z dziennikarzami lokalnymi i na co warto zwrócić uwagę?

W oparciu o nasze doświadczenie, a także wszystkie wymienione wcześniej trudności, opisaliśmy kluczowe kwestie, które – mamy nadzieję – pomogą w kontaktach z dziennikarzami lokalnymi.

 

 

Jeszcze przed pierwszym kontaktem z dziennikarzem upewnijmy się, że nasz materiał dotyczy tematów aktualnych i ważnych dla danej społeczności. Każdy redaktor chce przecież, żeby jego teksty wywoływały dyskusje i poruszały – jednym słowem – nie pozostawały obojętne. Jeśli już mamy ciekawy temat – postarajmy się nawiązać nić porozumienia z dziennikarzem tak, aby podkreślić, że działamy dla dobra wspólnoty. Niezwykle ważne jest też dostosowanie przekazu i jego formy do rodzaju medium np. do wywiadu dla telewizji zaproponujmy osobę, która swobodnie czuje się przed kamerą.

W przypadku, kiedy materiał, który chcemy opublikować porusza kwestie problematyczne, sporne lub kontrowersyjne, zadbajmy o to, żeby dziennikarz miał dostęp do jak największej liczby rozmówców z różnych środowisk. Wtedy będzie mógł rzetelnie i obiektywnie przedstawić temat. Istotne jest także poszanowanie opinii dziennikarzy i pilnowane obiecanych terminów. Bądźmy też pomocni – jeśli redaktor zadzwoni w temacie innym niż ten, na którym nam zależy – również dajmy potrzebny kontakt lub udzielmy informacji. Dzięki temu zbudujemy właściwe relacje i to z nami dziennikarze będą kontaktować się w pierwszej kolejności.

Jeśli mamy taką możliwość to zorganizujmy wydarzenie z pompą nawiązujące do tematyki, na której nam zależy. Na pewno przyjdą na nie okoliczni mieszkańcy i… zaciekawieni dziennikarze 🙂

A już po zakończonym projekcie nie zapomnijmy o podziękowaniu za zrealizowany materiał.

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam we współpracy z lokalnymi dziennikarzami i sprawią, że powstanie wiele wartościowych publikacji.