Czym jest Personal Branding?

Przeglądasz strony w Internecie, media społecznościowe, blogi. Co chwilę widzisz te same nazwiska: eksperci, blogerzy, influencerzy, liderzy. Zastanawiasz się, dlaczego ciągle oni? Odpowiedź jest prosta – tak działa skuteczny Personal Branding.

Żyjemy w czasach, w których promowanie wizerunku jest z jednej strony łatwiejsze, ponieważ mamy dostęp do niezliczonych kanałów, platform i narzędzi. W każdej dziedzinie znajdziemy bezpłatne aplikacje, które w kilka sekund obrobią nasze zdjęcia, dodadzą odpowiednie światła, zmontują filmiki i podłożą muzykę. Jednak z drugiej strony, wielość kanałów i osób, które pozycjonują się jest tak ogromna, że ciężko się przebić. 

Własna strona internetowa? Blog w sieci? Oczywiście te profesjonalne, z mnóstwem widżetów – kosztują. Ale strony wizytówkowe sprowadzają się do kilku klików. A finalnie i tak liczy się chęć, pomysł i regularność.

Promocja wizerunku odbywa się wieloma kanałami i stylami. Właściwy sposób komunikacji należy dobrać do zaplanowanego celu.

Załóżmy, że Pan Rafał jest podróżnikiem, który kilka razy w roku wyrusza na wyprawy. Wstawia relacje, kręci filmiki, robi zdjęcia oraz reportaże. Dodatkowo jest specjalistą od SEO. Jego posty, komunikacja i promocja umiejętności będzie zupełnie inna niż Pani Kasi, która jest dyrektorem ds. sprzedaży w dużej firmie.

Pan Rafał wykorzysta zdjęcia na Instagramie i innych kanałach social media. Musi mieć perfekcyjnie przygotowaną stronę nie tylko pod kątem wizualnym, ale również SEO. W końcu jest wizytówką zarówno jego jako osoby, jak i doświadczenia. Będzie udzielał się na portalach turystycznych, zapewne planuje publikację w National Geographic, a także pojawi się w mediach branżowych jako ekspert od pozycjonowania stron.

Z czasem będzie postrzegany jako twórca filmów wideo i fotograf. W ten sposób wypromuje siebie i swoje doświadczenie. Jeżeli skutecznie wykona cały proces Personal Brandingu, jego kariera będzie się rozwijać i postępować, a osoby ze środowiska branżowego będą prosić go o wypowiedzi w materiałach merytorycznych. Media zaczną go traktować jako eksperta, a klienci zobaczą w nim zaangażowanego, ambitnego i kreatywnego specjalistę. Personal Branding wykonany w 100%. Oczywiście na tym Pan Rafał poprzestać nie może. Cały czas musi pozostać w umysłach swoich odbiorców.

Nie zapominamy o Pani Kasi, której wizerunek powinien być biznesowy i promowany bardziej formalnie niż Pana Rafała. W tym wypadku, jako dyrektor ds. sprzedaży będzie pojawiała się na konferencjach, tworzyła teksty eksperckie o tematyce sprzedażowej, wypowiadała się w mediach branżowych. Zadba o profesjonalną sesję zdjęciową, będzie udzielała się na profilach social media tworząc swój wizerunek jako ekspert. I w ten oto sposób, poznają ją dyrektorzy firm, kontrahenci i klienci.

Kolejny przykład idealnie przeprowadzonego Personal Brandingu.

Podsumowując, Personal Branding to zbiór działań, dobrych praktyk i właściwego wykorzystania narzędzi do promocji siebie i swojego doświadczenia. Usiądź sobie wygodnie, weź kartkę lub włącz plik tekstowy i zadaj sobie pytanie – jaki efekt przy promocji swojej marki chce uzyskać?

Jak będziesz miał/ miała odpowiedź, możesz zacząć tworzyć plan własnej komunikacji. 

A jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy – napisz do nas. Jesteśmy tu dla Ciebie.