W Polsce osób z niepełnosprawnościami jest niemal 4,7 mln [1]. To aż 12,2% ludności kraju! My staramy się nieco ułatwić ich codzienność. Wspólnie z Fundacją Eco Textil tworzymy wiele wspaniałych inicjatyw wspierających niepełnosprawnych. A od każdego ich uśmiechu aż serce rośnie! Zobaczcie, nad czym pracujemy i jakie są efekty naszych działań.

 

Wyjątkowa działalność dla wyjątkowych ludzi

Fundacja Eco Textil została założona w 2012 r. przez firmę Wtórpol, zajmującą się recyklingiem tekstyliów. Od początku swojej działalności skupia się na pomocy osobom borykającym się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Fundacja jako jedyna w Polsce całkowicie bezpłatnie przekazuje rowery rehabilitacyjne dla osób prywatnych i do sieci ogólnopolskich wypożyczalni. Ich liczba ciągle rośnie ze względu na ogromne zainteresowanie i zapotrzebowanie. Fundacja przekazała już 5780 trójkołowych rowerów i sprzęt o wartości rynkowej ponad 15 mln złotych.

Teraz asortyment wypożyczalni powiększył się o:

  • 550 wózków,
  • 550 kul ortopedycznych,
  • 550 chodzików.

 

Czegoś takiego w Polsce nikt jeszcze nie zrobił! Sprzęt o wartości rynkowej ponad 500 000 zł już jest dostępny dla potrzebujących, właśnie w bezpłatnych wypożyczalniach na terenie całego kraju! A my jesteśmy dumni, że możemy mieć swój udział w promocji tak wyjątkowych inicjatyw dla osób, których potrzeby często nie są dostrzegane i wspierane tak, jak być powinny.

 

Otwarcie 100. wypożyczalni w Warszawie razem z Fundacją Eco Textil i PCK

Otwarciu każdej wypożyczalni zawsze towarzyszą pozytywne emocje i wielka radość. W ostatnim czasie jednym z najweselszych, a jednocześnie najbardziej angażujących wydarzeń, było otwarcie 100. wypożyczalni rowerów i sprzętu rehabilitacyjnego w Warszawie. Jej okolicznościowy charakter doskonale wpisał się w 100-lecie działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Nasz zespół był odpowiedzialny za obsługę medialną tego wydarzenia oraz zaproszenie dziennikarzy na uroczyste otwarcie.

 

Informacja prasowa, która powstała przy współpracy z Dyrektor MOO PCK, rozeszła się jak świeże bułeczki. O planowanym otwarciu informowali m.in.: Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, Nasze Miasto, Eska, Super Express. Jednak prawdziwe wyzwanie było dopiero przed nami, ponieważ chcieliśmy zapewnić dużą frekwencję mediów już na samym otwarciu. A jak wiadomo, w Warszawie nie jest łatwo zainteresować i tak oblegane redakcje, tym bardziej, jeśli temat jest dosyć niszowy i realizowany całkowicie bezkomercyjnie.

 

 

W organizację tego wydarzenia włożyliśmy jednak wiele serca, wysiłku i… udało się! O tym, co działo się podczas otwarcia, a także o całej idei wypożyczalni informowali m.in. Gazeta Wyborcza, Radio Warszawa, Radio Plus oraz niepełnosprawni.pl – największy polski portal o tematyce niepełnosprawności. Na wydarzeniu pojawiło się też wiele osób zainteresowanych używaniem sprzętu ze swoimi rodzinami, uczniowie z okolicznych szkół, a nawet zaprzyjaźniona z Fundacją rodzina z Wielkopolski.

Na samo wspomnienie tego dnia na naszych twarzach do tej pory widnieją szerokie uśmiechy 🙂

 

Jakie wyzwania w komunikacji Fundacji Eco Textil spotykają nas na co dzień?

Jednym z największych wyzwań jest właśnie zainteresowanie mediów tematami, które są atrakcyjne dla (jednak) konkretnej grupy osób. Nie są to też wątki „lekkie i przyjemne”, ponieważ czasami wiążą się z przykrymi historiami. Dla nas nie ma jednak rzeczy niemożliwych! Materiały o działalności Fundacji i historie jej podopiecznych pojawiają się nie tylko w mediach lokalnych, ale również ogólnopolskich, takich jak Radio Zet, Forbes, Gazeta Wyborcza, czy Onet.

Podjęliśmy też współpracę z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, która na swojej stronie informuje, w jaki sposób można wspomagać niepełnosprawnym. Takie podejście sprawia, że temat, który może wydawać się niszowy, zyskuje coraz większy rozgłos w skali ogólnopolskiej.

 

 

Komunikację prowadzimy również w sposób bardzo delikatny i wyważony tak, aby nikogo nie urazić, ale jednocześnie rzeczowy – by rzetelnie poinformować o wszystkich faktach. Ponieważ działalność Fundacji jest prowadzona na ogromną skalę, zdarza się również, że są zgłaszane problemy ze sprzętem lub pojawiają się komentarze bądź materiały wymagające interwencji. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku przede wszystkim zrozumienie i szybka reakcja na wszelkie zapytania oraz publikacje.

 

Zapowiada się jeszcze ciekawiej

Podopieczni Fundacji już niedługo sprawią, że wielkie święto miłośników jazdy rowerowej, 76. edycja Tour de Pologne będzie miała wyjątkowe przesłanie. Podczas jednego z etapów wyścigu, w Zabrzu, odbędzie się przejazd osób niepełnosprawnych! Uczestnictwo w tak doniosłym wydarzeniu będzie na pewno ogromnym przeżyciem. Mamy więc nadzieję, że wszyscy uczestnicy po tym dniu będą bogatsi o wiele dobrych wspomnień. A my zadbamy o to, żeby wszyscy na długo zapamiętali swój udział w tym wielkim, sportowym wydarzeniu.

Trzymajcie kciuki!

 

źródło:

  1. http://www.niepelnosprawni.gov.pl/index.php?c=page&id=78