Silne kobiety wkroczyły do mediów – podsumowanie Strong Women in IT 2019

W ostatnich tygodniach o silnych kobietach ze świata IT zrobiło się naprawdę głośno. Z niesamowitą energią wkroczyły na pierwsze strony serwisów newsowych, technologicznych i biznesowych. A wszystko to za sprawą raportu Strong Women in IT, którego jesteśmy autorami.

– Siła jest różnie definiowana – mówiła Anita Kijanka, CEO Come Creations Group w wywiadzie dla money.pl. – Siłą możemy nazwać umiejętność wyczucia człowieka, zrozumienia czego on chce. Nie trzeba iść jak taran, wręcz przeciwnie – należy wyczuć potrzebę i w nią uderzyć.

Słowa Anity Kijanki są potwierdzeniem wyników raportu, w którym ponad 100 reprezentantek startupowego i korporacyjnego świata IT odpowiedziało na nasze pytania. Kobiety ujawniły, że umiejętności miękkie, takie jak: empatia i intuicja są składowymi ich sukcesu.

Analizę potrzeb i oczekiwań rynku względem raportu zaczęliśmy już na przełomie października i listopada ubiegłego roku. Raport został podzielony na dwie części. Pierwsza – statystyczna zawiera odpowiedzi na pytania, natomiast druga – opisowa, informacje na temat naszych respondentek.   

Pracę zaczęliśmy od przygotowania zaplecza, następnie stworzyliśmy materiały promocyjne, przeprowadziliśmy analizę zgłoszeń i na ich podstawie wykonaliśmy badania. Kolejnym etapem było podsumowanie i wyciągnięcie wniosków. Cały proces zajął naszemu zespołowi 6 miesięcy.

Do udziału w raporcie można było nominować się samej lub być zgłoszonym przez inną osobę. Aby zachęcić użytkowników do aktywnego udziału  nagraliśmy krótkie VIDEO Strong Women in IT, które było dostępne na stronie z formularzem zgłoszeniowym.

Zapowiedź o przygotowywanym raporcie pojawiła się również w różnych serwisach m.in.: INNPoland, Hicash.pl oraz Forbes.

 

Największym wyzwaniem okazało się zebranie odpowiedzi od ponad 100 kobiet, które na co dzień są bardzo zapracowane. Choć są mocno zajęte zarządzaniem polskimi i międzynarodowymi firmami IT znalazły czas, by odpowiedzieć na nasze pytania.

Dzięki doskonałej organizacji, wytrwałości i zaangażowaniu zebraliśmy wszystkie dane, które były niezbędne do stworzenia innowacyjnego raportu o kobietach zarządzających nowymi technologiami.

Efekt prac przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Same respondentki przyznały się, że są zaskoczone liczbą kobiet zarządzających w tej branży.  

Jednak opracowanie raportu było dopiero początkiem naszej pracy. Promocja Strong Women in IT szła strategiczne zaplanowanymi etapami. Najpierw przygotowanie, później badanie a następnie promocja kobiet i wyników naszej pracy.

Raport miał swoją premierę w trakcie największej w tej części Europy konferencji “InfoShare”, która co roku skupia tysiące entuzjastów nowych technologii. Zainicjowaliśmy debatę o kobietach w IT i kobiecych programach, po czym niedługo później przedstawiliśmy wyniki raportu.  

Zdjęcie: infoshare

Anita Kijanka wystąpiła także w trakcie “Ace! Conference” i wzięła udział w panelu  “Women in Tech”, podczas którego opowiedziała o wynikach, wyzwaniach i sukcesach ukazanych w badaniu.

W ostatnich dniach maja, jako partner “Venture Cafe”, z którym właśnie rozpoczynamy niezwykle interesującą i ambitną współpracę, zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie kobiet, które pojawiły się w raporcie. Podczas rozmowy poruszyliśmy tematy związane z rozwojem grupy, przyszłością i potrzebami respondentek. Spotkania mają mieć charakter cykliczny a majowe stało się początkiem wspólnych projektów.

 

Strong Women in IT – w kilka minut do setki

Przy promocji raportu poszliśmy o krok dalej. Każda z Pań dostała dokument z personalizowaną okładką. Po upływie kilku godzin od publikacji informacje o innowacyjnym raporcie przechwyciły  serwisy internetowe o różnorodnej tematyce. Napisali o nas m.in.: Forbes, Money.pl, Business Insider, Bankier.pl, mamstartup.pl, CRN, fokusnabiznes.pl, a także portale zagraniczne m.in.: Emerging Europe.  Pełną wersję wywiadu udzielonego na łamach portalu money.pl można zobaczyć na portalu Facebook „Kobiety podbijają branżę nowych technologii”.

 

 

 

Duże zainteresowanie tematem odnotowaliśmy również po liczbie odwiedzin naszej strony internetowej oraz pobrań raportu, który finalnie trafił do ponad 3 000 osób i liczba wciąż się zwiększa.

Zachęcamy do pobrania raportu w polskiej wersji językowej https://strongwomen.comecreationsgroup.pl/ oraz angielskiej https://strongwomen.comecreationsgroup.pl/en/.

 

 Dziękujemy!

W tym miejscu szczere podziękowania kierujemy do wybitnej kapituły ze świata IT, która czuwała nad przebiegiem badania a następnie pomogła z promocją wyników wśród szerokiej społeczności. Serdecznie dziękujemy również naszym wszystkim respondentkom, partnerom, mediom i osobom, które tak ochoczo pobierały raport Strong Women in IT. Bardzo nas cieszy tak liczne zainteresowanie tematem kobiet w nowych technologiach  i zapowiadamy, że to dopiero rozgrzewka.

– Raport jest tylko początkiem większego projektu, ale szczegółów jeszcze nie możemy zdradzić – powiedziała tajemniczo Anita Kijanka w wywiadzie dla mamstartup.pl – Natomiast, jeżeli chodzi o przyszłoroczny raport mamy ambicję, żeby poszerzyć go o kolejne kraje w Europie.