Dlaczego warto współpracować z influencerami?

Wykupienie reklamy na Facebooku, wypozycjonowanie strony czy zareklamowanie się na tyłach autobusu pośpiesznego, który przejeżdża całą stolicę, może nie być wystarczające do przyciągnięcia nowych klientów. Opublikowanie postów na różnych grupach facebookowych czy reklama na billboardach w najbardziej obleganych punktach miasta też nie będzie w zupełności wystarczające. Jesteśmy w stanie przyciągnąć uwagę tylko kilka sekund, a czasem mniej niż sekunda jest wystarczająca do stwierdzenia tego, czy zaprezentowane treści są dla nich interesujące. Obecnie dobry marketing to działania na coraz szerszym polu…

Doskonale wiedzą o tym duże firmy i mimo tego, że mają dobrą pozycję na rynku, to wiedzą, że konkurencja rośnie. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte i być na bieżąco z nowymi kanałami dotarcia.

Przykładem potwierdzającym powyższe słowa może być współpraca Samsunga z Unbox Therapy, czyli Lewis Hilsenteger, który na swoim kanale na Youtube testuje sprzęty elektroniczne.


W Polsce doskonałym przykładem jest rozpoczęcie współpracy między influencerami a Netflixem, który od września tego roku jest dostępny w naszym kraju w polskiej wersji językowej.  W świetny sposób mówi o tym Maciej Budzich na swoim blogu
http://www.mediafun.pl/netflix-w-polsce-wspolpraca-z-influencerami/ – polecam do sprawdzenia.

Kim są influencerzy?

Influencerzy są to osoby, które mają silny wpływ na swoich odbiorców. Nieraz ich oglądalność potrafi przebijać popularność dobrze wszystkim znanych programów telewizyjnych. Nie są to ludzie ze świata showbiznesu, lecz osoby pokazujące ciekawe treści na swoich stronach internetowych czy w mediach społecznościowych. Króluje tutaj często Twitter, Instagram, Facebook, czy Youtube. Influencerami możemy nazwać blogerów czy liderów opinii, przedsiębiorców, którzy regularnie dzielą się swoją wiedzą, spostrzeżeniami czy doświadczeniami.

Influencerami możemy więc nazwać osoby, które zdobyły autorytet wśród swoich odbiorców, za sprawą udostępniania ciekawych, wartościowych treści przyczyniając się do kreowania ich opinii na dany temat.

Dlaczego warto rozpocząć z nimi współpracę?

Odbiorcy influencerów ufają im, ponieważ wierzą, że są ekspertami w temacie, którym się zajmują. Widząc swojego social mediowego idola z Twoim produktem, wierzą, że to musi być naprawdę dobre i warte posiadania.

Trzeba przyznać, że taki rodzaj reklamy może  budzić większe zaufanie, niż kiedy piękna, gładka pani pokazuje w telewizji krem na zmarszczki.

Autorzy blogów czy vlogów umiejętnie budują zaufanie wśród swojej publiczności. To budowanie zaufania polega na zmniejszeniu dystansu między nimi. Odbiorcy traktują ich trochę jak kumpli z podwórka, z którymi mogą się utożsamić. Zastanów się – przy wyborze lokaty wolisz zaufać swojemu koledze czy Markowi Kondratowi?

Jasne, że koledze! A wiesz dlaczego? Ponieważ on wierzy w ten produkt i może Ci pokazać efekty korzystania z niego na sobie samym! Influencerzy zwykle promują to, w co wierzą i z czym sami się utożsamiają.

Trochę danych

Z badań przeprowadzonych na 1409 internautach w sierpniu tego roku przez zespół organizacyjny BFGdańsk, wynika, że 19,50  % internautów korzysta z blogów i vlogów, aby bardziej świadomie kupować. 29,90 % internautów korzysta z tego rodzaju mediów po to, aby być na bieżąco z trendami. I w końcu 23,90 % internautów, chce znać opinię kreatywnych osób.

Daje do myślenia?

Jak wybrać odpowiedniego influencera?

Po pierwsze rozeznaj się w otoczeniu. Sprawdź jaki bloger porusza tematykę, która jest bliska temu, czym zajmuje się Twoja marka. Przecież nawiązanie współpracy z blogerką modową, kiedy Ty zajmujesz się  VR’em trochę będzie się mijać z celem. Żeby nie popełnić faux pas warto sprawdzić, czy odbiorcy danego blogera rzeczywiście są tą grupą docelową, o którą Ci chodzi. Czyli nie nastolatki szukające pomysłów na nowe kreacje na szkolny wybieg, a osoby między 25-50 rokiem życia  interesujące się nowinkami technologicznymi.

Najważniejszy jest odpowiedni dobór influencera do branży.

I pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy! Liczy się jakość, nie ilość! Wystarczy spojrzeć na to, co Facebook zrobił z ilością polubień na fanpage’ach – tutaj ciekawy tekst.

Jak do nich dotrzeć?

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Przygotowanie odpowiedniej oferty bądź zapytania dla influencera, do której będzie mógł się ustosunkować. Nie należy zrzucać całej odpowiedzialność za koncept kampanii na niego. Pamiętaj, że taka współpraca jest efektem ustaleń obu stron. Twórcy często przerywają rozmowy, ponieważ marka zbytnio naciska na ich wizerunek i wiarygodność.

Ważne jest to, aby w umiejętny sposób zachęcić ich do skorzystania z Twojego produktu lub usługi. Tego typu charakter współpracy jest mocno indywidualny. Pod żadnym pozorem nie wysyłaj wszystkim tego samego maila. Każda wiadomość ma być napisana indywidualnie. Najlepiej, żebyś czegoś wcześniej dowiedział się o tych osobach np. o ich zainteresowaniach czy sposobie spędzania wolnego czasu.

Jeśli odnajdziecie z blogerem wspólny język, to ta relacja będzie mogła długo trwać.

Mając okazję tworzyć projekt dla HiShine, sprawdziłyśmy wszystko w praktyce. Opisane tutaj wskazówki oparłyśmy więc na swoim doświadczeniu, a nie na wiadomościach znalezionych w internecie.

Jeśli interesuje Cię bardziej rola blogerów i vlogerów, polecam zajrzeć do raportu Blog Forum Gdańsk z 2016 roku.

W kolejnym wpisie przedstawimy Wam ciekawe przykłady współprac z influencerami.