Na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu kampanii CSR?

Mówi się, że na sukces firmy składają się wszystkie jej działania, nie tylko te w obszarze biznesowym. Przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają jak wiele mogą zyskać przez inwestowanie w społeczną odpowiedzialność biznesu. Zainteresowanych zapraszamy do wpisu na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu kampanii CSR?Poprawa wizerunku oraz relacji z interesariuszami czy wzrost zaufania to tylko niektóre z korzyści, jakie niosą za sobą dobrze zrealizowane kampanie CSR. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że kobiety dokonując zakupu myślą także o innych. Jeśli kupno produktu przyniesie korzyści nie tylko im, ale także na przykład środowisku możemy zyskać ich sympatię oraz większe zaangażowanie.

O najlepszych ubiegłorocznych kampaniach mogliście przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie. Dziś przedstawiamy kilka zasad na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu kampanii CSR, które z pewnością ułatwią wam przygotowanie kampanii z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Za przykład posłużyła nam firma PZU S.A. od wielu lat prężnie rozwijająca się w tym obszarze.

1. Wspieraj nie tylko projekty krajowe, ale i lokalne

Takie działanie pozwoli nie tylko na zwiększenie zasięgu, ale także na dotarcie do konkretnych odbiorców, tych, którzy są najbliżej, a co za tym idzie pogłębi zaufanie do twojej marki. Mniejsze akcje, oparte o lokalną społeczność mogą nieść za sobą także inne korzyści jak akceptację lokalnych władz czy ograniczenie sytuacji kryzysowych na danym terenie.

2. Słuchaj swoich klientów

To właśnie ich zdanie powinno być wyznacznikiem twojego działanie. Wspólnie z klientami wspieraj to, co dla nich ważne. Staraj się poznać potrzeby swoich klientów, wyjść im naprzeciw i spełniać te oczekiwania.

Na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu kampanii CSR?

3. Dąż do spójności w działaniu

Wszystkie twoje kampanie powinny być spójne z przekazem, jaki niesie za sobą twoja działalność. Wszystkie działania powinny składać się w całość i razem nieść silne przesłanie.

4. Miej jasno zdefiniowane kryteria

Pamiętaj o tym, co chcesz osiągnąć dzięki swoim kampaniom. PZU, poprzez realizowane projekty i kampanie CSR, buduje wiarygodność i zaufanie do marki, ociepla jej wizerunek, ale przede wszystkim pokazuje, że aktywnie reaguje na bieżące potrzeby i wyzwania stojące przed biznesem w zakresie programów społecznych.

5. Szukaj przestrzeni, w której powinieneś rozwijać CSR

Obszary, w których rozwijają się inni to  na przykład bezpieczeństwo, zdrowie, kultura i edukacja. Twoja firma nie musi wybierać tylko jednego z nich. Marka PZU pod hasłem „Wspieramy to, co ważne” rozwija swoją działalność w każdej z wymienionych przestrzeni.

6. Działaj szeroko w danym obszarze

Staraj się tworzyć wiele nowych projektów skupionych wokół jednego obszaru. Rozszerzając działalność CSR na wiele mniejszych projektów nie tylko zwiększy zasięg twojego działania, ale także wiarygodność.

PZU jako firma ubezpieczeniowa, która w swej ofercie posiada szereg produktów komunikacyjnych aktywnie realizuje kampanie i projekty z obszaru bezpieczeństwa w ruchu drogowym. PZU, jako największemu polskiemu ubezpieczycielowi, zależy na bezpieczeństwie zwłaszcza na polskich drogach. Na tym, aby wypadków i ofiar było jak najmniej. Dlatego od lat marka realizuje kampanie i akcje z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym min. akcję społeczną Fundacji PZU „Kochasz? Powiedz Stop Wariatom Drogowym”, dba o lokalne społeczności, wspiera służby ratunkowe – zarówno te zawodowe, jak i ochotnicze: Policję, Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, Wojsko Polskie, Żandarmerię Wojskową, GOPR, czy WOPR. Dlatego w swych kampaniach w tym obszarze PZU jest po prostu wiarygodne.

Na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu kampanii CSR?

Jak sprawdzić, że to działa?

O tym, czy dana kampania, a raczej projekt zostanie zrealizowany decyduje szereg czynników takich jak: jego zasięg, wiarygodność partnera / kontrahenta, spójność pomysłu z kluczowymi liniami wizerunkowymi, czy wreszcie docelowo – pełna transparentność procesu rozliczenia danego projektu, czy kampanii. Także pozytywna kompilacja tych wszystkich czynników jest decydująca. Warto pamiętać, że takie działania polegają na pracy długofalowej i nie osiągniemy wszystkie w miesiąc. Trzeba się raczej nastawić na dłuższy proces, który dopiero konsekwencją i wytrwałością przyniesie efekty.

„Tworząc kampanie CSR warto zadbać o szereg czynników, ale bardzo ważnym jest to, aby działania podejmowane przez daną firmę były wiarygodne. Fakt, aby obecni i potencjalni klienci nie mieli poczucia, że firma w sposób sztuczny, nieprzemyślany zaangażowała się w dany projekt. Oznacza to, że tworząc kampanię CSR warto ją dostosować do obszaru biznesu, w którym działa firma. Wtedy widać spójność i każdy ma poczucie sensu realizacji takiej kampanii.” – mówił Michał Witkowski, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Grupy PZU.