Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów?

Od dziecka powtarzają nam, żebyśmy nie oceniali książki po okładce, że wygląd się nie liczy – liczy się wnętrze. Jednak co w takim razie sprawia, że nawet nie znając konkretnej marki, nie wiedząc jak działa krem, kupujemy go? Opakowanie! Czy kojarzymy producenta, czy widzieliśmy już je gdzieś wcześniej, a może otrzymamy z nim coś więcej. Tylko tyle czy aż tyle, potrafi sprawić, że wydamy nieraz naprawdę dużo na wybrany produkt. Zapraszamy na wpis poświęcony temu jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów.

Ale od początku. Opakowanie przede wszystkim musi być skuteczne, a to znaczy, że:

  • ma pozwolić na przechowanie i chronienie zawartości,
  • ma spełniać wymogi ekologiczne,
  • ma umożliwiać łatwe korzystanie z produktu (jest to szczególnie ważne w przypadku kosmetyków, środków czystości czy produktów spożywczych, ale nie tylko),
  • ma być stworzone i zawierać wszystkie informacje zgodnie z obowiązującym prawem w konkretnej dziedzinie,
  • ma zwrócić uwagę klienta,
  • ma wzbudzić zaufanie,
  • ma odpowiadać swoim wizerunkiem cenie oraz przeznaczeniu produktu,
  • ma sprawić, że będziemy chcieli zakupić ten produkt i wywoływać pożądane emocje (tę kwestię przedstawię niżej).

Kiedy przyjrzymy się dostępnym na półkach sklepowych produktom zobaczymy całe mnóstwo kolorowych, nieraz o ciekawych kształtach opakowań. Jak zatem sprawić, żeby chętniej kupowano akurat nasze produkty? Co szczególnie podoba się kobietom, do których adresuję swój towar? Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że wymienione wyżej konieczne elementy opakowań to za mało. Jeśli marka chce się wyróżnić, musi postawić na elementy dodatkowe. I tutaj rozpoczyna się prawdziwa przygoda i możliwość kreatywnego kreowania.

Dodatkowe korzyści

Przy produktach spożywczych powszechne jest wykorzystywanie przepisów kulinarnych z zastosowaniem zakupionego produktu. Już nie tylko dowiemy się jak poprawnie coś ugotować, ale też co z tym możemy zrobić. I tak kupując kaszę jaglaną na opakowaniu poznajemy przepis na pyszną sałatkę. Mrożone warzywa nie zawsze musimy przygotowywać w ten sam sposób, teraz producent podsuwa inne, ciekawe przepisy.

Chyba każdy z nas zadawał sobie pytanie „Co ugotować dziś na obiad?” – teraz wystarczy przeczytać co jest napisane na opakowaniu i gotowe. A jeśli nie mamy wszystkich składników kombinujemy i wychodzi nowe danie. My nie musieliśmy zbyt mocno skupiać się na tym co przygotować, i dzięki temu rośnie nasza sympatia do marki.

Innym przykładem są książki kucharskie, które dostajemy kupując konkretne produkty czy też wydając określoną kwotę. A będąc w sklepie wraz z książeczką o aktualnych promocjach dostaniemy kolejne przepisy na dania z towarami w specjalnej ofercie. Nic tylko zakupić właśnie te i gotować.

Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów

Źródło: http://www.lidl.pl/

Limitowana wersja opakowań

Wielokrotnie pisałyśmy o tym, że kobiety lubią otaczać się rzeczami wyjątkowymi i pięknymi. Jest to dla nich szczególnie ważne i decyzje zakupowe często sprowadzają do ładnego opakowania, które później będą mogły wykorzystać do innych celów.

Tego rodzaju akcję przygotowała na przykład firma Jacobs Kronung, kiedy stworzyli limitowaną ilość ceramicznych puszek do kawy. Kupując określoną w regulaminie ilość produktu, opakowania można było wymienić na wybrany wzór.

Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów

Źródło: http://kobieta20.pl/

Opakowania wielokrotnego użytku

Kto z nas nie ma w swojej kuchni choć jednej szklanki po Nutelli? Puszki, puszeczki po kawach czy słodyczach – znajdują swoje zastosowanie niemal w każdym domu i nie raz stanowią podstawę zakupu. W końcu zawsze do czegoś się przyda, a kartonowe opakowanie wyrzucimy.

To prosty sposób na przypominanie klientowi o marce nie tylko kiedy jest w sklepie lub kiedy prowadzimy kampanie, ale w codziennym życiu.

Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów

Opakowanie spersonalizowane

Produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb, mocno spersonalizowane tworzą szczególnego rodzaju więź klienta z marką. Sztandarowy przykład to puszki i butelki Coca Coli z naszym imieniem lub pseudonimem. Większość z nas mając taką pochwali się nią znajomym w mediach społecznościowych i raczej nie wyrzuci.

Efekt – świetne działanie wizerunkowe i przedłużenie kampanii jeszcze na wiele, wiele miesięcy w domach klientów.

Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów

Gratisy

Nie ma chyba osoby, która by nie lubiła prezentów. A kiedy możemy kupić ulubiony produkt i dostać do tego kubek, łyżeczkę czy inną przydatną rzecz z pewnością wpływa to na naszą decyzję zakupową. Oczywiście zdarzają się dziwne połączenia, ale to już temat na osobny wpis.

Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów

Rozrywka

Opakowanie może być też świetną okazją do rozrywki. Kapsle Tymbarka czy zabawy dla dzieci pod etykietami soczków. Jeśli kupując produkt dostajemy dodatkowo coś co nas zaskoczy, rozbawi, tym chętniej będziemy do niego wracać.

Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów

Źródło: wrzuta.pl

Wymiana opakowań na dodatkową wartość

A co jeśli lubię produkt, często go kupuję i przy okazji mogę wymienić go na coś co lubię równie mocno? Coś, co pozwala mi na oderwanie i relaks na przykład w kinie. Na ten pomysł wpadli przedstawiciele Kinder Bueno. Pokazując trzy opakowania dostajemy bilet do kina na Bueno czwartki za 10 zł.

Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów

Jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów

Źródło: http://www.ferrero.pl/

Temat opakowań i tego jak opakowanie może zwiększać sprzedaż produktów oraz co powinno się na nich znaleźć czy jakiego rodzaju opakowania sprzyjają kreowaniu wizerunku marki i sprzedają będzie przez nas jeszcze poruszany. Zdradźcie jakie opakowania Wy lubicie najbardziej?