Kobiety w Social Media – raport

Jakie są kobiety w social media? Co je interesuje a co wyróżnia? Czy możemy mówić o jednym profilu adresatów internetowych przekazów?

Obserwując coraz więcej zmian związanych z zainteresowaniem płci pięknej mediami społecznościowymi, a także ze względu na zbliżające się ich święto – wraz z HG Intelligence i Sotrender postanowiliśmy przygotować raport na temat aktywności i tego jakie są kobiety w social media.

Od zawsze media społecznościowe określane były mianem narzędzia wykorzystywanego głównie przez młodych ludzi do komunikacji z otaczającym światem. Jednak od niedawna możemy zaobserwować zmianę na tym polu, wskazującą na coraz większe zainteresowanie wśród osób starszych serwisami społecznosciowymi takimi jak Facebook, Twitter czy YouTube. W ubiegłym roku to kobiety w starszym wieku najczęściej korzystały z popularnych portali.

Internet dla staruszków

Polacy się starzeją. Z danych GUS z listopada 2014 roku wynika, że do 2050 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym przewyższy pozostałe grupy wiekowe. Chęć korzystania z mediów społecznościowych jest coraz większa. Widać to głównie wśród kobiet używających Internetu.

Jak podają wyniki raportu zainteresowanie serwisem Facebook wśród kobiet w wieku 45-54 i 55-64 lat wzrosło w minionym roku odpowiednio o 32% i 27%. Panie równie chętnie korzystały z serwisów LinkedIn, gdzie liczba uczestniczek po 50 roku życia wzrosła o 63% oraz YouTube, który zwiększył zainteresowanie wśród kobiet w grupie wiekowej 45-54 o 12% i o 10% po 55 roku życia. Podobną sytuację obserwujemy na przykładzie Twittera, gdzie obie grupy powiększyły swoją liczebność o 27% i 3%.

Dobrze znać podstawowe dane na temat użytkowników i użytkowniczek poszczególnych platform oraz osób zainteresowanych określonymi tematami, kategoriami produktowymi i profilami. W dużym stopniu odzwierciedla to zresztą zainteresowania całej populacji. – mówi dr Jan Zając Prezes Zarządu Sotrender.

Kobiece „lajki”

Zainteresowanie pań na Facebooku skupia się głównie wokół takich profili jak: Dom i ogród, Macierzyństwo, Kosmetyki oraz Odzież. Co ciekawe dużym zainteresowaniem wśród pań po 65 roku życia cieszy się kategoria Macierzyństwo. Być może wynikać to z chęci opieki nad wnukami oraz poznania nowych zabaw sprzyjających rozwojowi dziecka.

Każda kobieta chce być coraz lepsza, ładniejsza, otaczać się coraz piękniejszymi rzeczami. Kosmetyki to najlepszy sposób na poprawienie swojej urody, podkreślenie lub maskowanie niektórych jej elementów. Macierzyństwo to jedna z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych ról, jakie pełnią – chcą sprawdzić się w niej maksymalnie. A ponieważ kobiety chcą otaczać się pięknem, kategoria Dom i ogród również od razu przychodzi na myśl.

Panie silniej niż panowie angażują się w komunikację z markami. Nawet, jeśli profile skierowane są głównie do mężczyzn jak Sport, Motoryzacja, IT i angażują się w równym stopniu, co oni.

Płeć to jeden z najważniejszych wyróżników wpływających na postrzeganie innych ludzi. Bardzo łatwo jest popaść w stereotypy i uproszczone myślenie o mężczyznach i kobietach jako o dwu zupełnie innych kategoriach. – tłumaczy dr Jan Zając.

Ważne? Dla kogo?

Aktywność ze strony kobiet w serwisach społecznościowych wykorzystywane jest przez marketerów, którzy dokładnie analizują publicznie wyrażane potrzeby swoich klientów. Zaangażowanie użytkowników jest dla nich cennym i wartościowym źródłem informacji.

Innowacyjne marki stosują już wysublimowane algorytmy, które na podstawie aktywności w social media, wspierają proces zakupowy w sklepach stacjonarnych (offline). To na nich budowane są nowoczesne mechaniki programów lojalnościowych i polityki sprzedażowe korporacji. – opowiada Jarosław Królewski, Dyrektor Zarządzający HG Intelligence SA.

Jakich wniosków dostarcza nam przeprowadzone badanie Kobiety w social media?

Moim zdaniem raport w wyraźny sposób unaocznił ważną kwestię. Jeśli konkretne marki chcą, aby kobiety interesowały się nimi bardziej, muszą prowadzić komunikację, która jest bezpośrednio do nich kierowana. Z wykorzystaniem technik, które będą dla nich atrakcyjne, a nie zostawianie tego przypadkowi.

Pobierz raport