Jakie kobiece role zazwyczaj pomijają reklamodawcy? Kto stanowi niedocenianą grupę społeczną? Jakie polskie kampanie przełamują stereotypy by zwiększyć dotarcie do kobiet? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie właśnie w tym wpisie.
W przekazach medialnych wraz z reklamowanymi produktami promowane są pewne wartości, które idą za zakupionym produktem. Miłość, poczucie bezpieczeństwa oraz szczęście to niektóre z tych, które możemy zyskać dokonując zakupów. Wartości te są jednak zazwyczaj skierowane do wybranych odbiorców, a przecież nie każdy oczekuje tego samego. Od dawna na rynku reklamowym można zaobserwować postrzeganie kobiety przez pryzmat ról i potrzeb społecznych, które są do nich przypisywane. Narzucenie pewnych ram, które dopuszczają społecznie akceptowane zachowanie kobiet doprowadza do tego, że większość z nich zostaje zaniedbana czy wręcz wykluczona z grupy odbiorców najczęściej pojawiających się w komunikatach.
Reklamowo nieodkryte
W naszym wcześniejszym wpisie mogliście przeczytać o najczęściej prezentowanych rolach kobiecych w różnych formach przekazu. Tak jak wspominaliśmy w większości reklam możemy zaobserwować kobiety przedstawione w roli matki czy żony, dbających o swoją rodzinę. Czasem także pojawia się obraz przyjaciółki chętnie dzielącej się swoimi opiniami z bliskimi koleżankami. Tylko czy to wszystko? Czy tylko takie naprawdę są kobiety?
Zastanówmy się wspólnie, jak wiele reklam pokazuje singielki? To, że kobieta sama występuje w reklamie wcale nie dowodzi, że nie jest w związku. Przybywa rozwódek czy singielek, które są niezauważane w komunikatach co powoduje, że stają się niedocenioną grupą odbiorców, do których bezpośrednio nie kierowany jest żaden przekaz. Kobiety niebędące w związkach stanowią bardzo liczną grupę kobiet w Polsce. Według raportu CBOŚ z 2013 roku 32% kobiet w Polsce to singielki, 15% stanowią wdowy, a 7% rozwódki.
Podobnie jest z osobami w starszym wieku, babcie sprowadzane do wspólnego mianownika prezentują się jako osoby schorowane reklamujące zazwyczaj gamę różnorodnych preparatów farmaceutycznych. Musimy pamiętać o tym, że społeczeństwo się starzeje. Osoby starsze to stale powiększająca się grupa. Według raportu z 2012 r przeprowadzonego przez Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w 2035 udział osób w wieku 65 i więcej lat zbliży się do ¼. Warto zatem skierować komunikat do tak licznych grup społecznych.
Piękno nie posiada wieku
Amerykanie już to wiedzą, my dopiero przekonujemy się o tym, że warto prezentować różne kobiety nie patrząc na metrykę. To zupełnie nowe podejście i większość marek dopiero raczkuje w tej kwestii. Mimo to cieszy nas niezmiernie fakt, że coraz więcej marek próbuje wyznaczać kanony piękna otwierając się na nowe grupy docelowe.
Jednym z przykładów dobrze wykorzystanego wizerunku osoby starzej jest niedawno rozpoczęta kampania prezentująca nową kolekcję duetu BohoBoco. Piękno i świeżość młodej osoby zestawiona z dojrzałością, klasą oraz kobiecością ujętą w starszym wieku pokazuje, że każdy jest piękny na swój sposób, a wiek zupełnie o tym nie decyduje.
To bardzo dobry zabieg promocyjny, który nie tylko poszerza grupę odbiorców, ale przede wszystkim docenia kobiety, które z pewnością odwdzięczą się tym samym. Podobny zabieg zastosowała w 2013 roku marka Gatta przygotowując kampanię adresowaną do trzech różnych pokoleń z udziałem aktorek: Katarzyny Zielińskiej i Beaty Tyszkiewicz oraz blogerki modowej Julii Kuczyńskiej.
www.elle.pl
www.media2.pl
Wyznaczanie poprzeczki
Przełamywanie stereotypów nie jest łatwe, ale zazwyczaj kończy się sukcesem. Zwłaszcza, jeśli chodzi o nowe spojrzenie na kobiety. Pamiętajmy o tym, że wśród miliona kobiet nigdy nie spotkamy dwóch takich samych. Każda jest inna i każda ma inne potrzeby. Warto zatem zastanowić się czy na pewno nasz produkt kierujemy do matek, żon, przyjaciółek, gospodyń czy bizneswoman. Może lepiej przedstawić go w zupełnie nowej odsłonie i pokazać, że idealnie będzie się prezentował także w towarzystwie np. babci, rozwódki czy teściowej. Takie działania z pewnością doprowadzą do wyróżnienia marki na tle innych i zjednają nowych klientów.
Mamy nadzieję, że niedługo na polskim rynku pojawi się więcej reklam przedstawiających kobiety w różnych rolach, w wieku i sytuacjach życiowych tak by każda osoba mogła poczuć się tak, że reklama była skierowana tylko do niej i stała się początkiem ciekawego dialogu między marką a odbiorcą.
A Wy, jakie znacie przykłady na kampanie prezentujące kobiety w różnym wieku?